Apple’dan Satoshi’ye Saygı Duruşu: Bitcoin Teknik Dokümanı macOS’a Gizlendi

Bitcoin Haber

Şaşırtıcı bir keşifte bulunan teknoloji blog yazarı Andy Baio, çığır açan Bitcoin teknik incelemesinin bir kopyasının gizlice Apple’ın macOS’una dahil edildiğini tespit etti.

Bitcoin Teknik Dokümanı macOS’a Gizlendi

Baio, dosyanın 2018’den bu yana Mojave’den Ventura’ya kadar tüm macOS sürümlerinde bulunduğunu doğruladı.

“Virtual Scanner II” adlı bir cihaz, Bitcoin whitepaper’ını Image Capture yardımcı programı içinde saklıyor. Bitcoin whitepaper’ını görebilmek için kullanıcılar Mac’lerinde bir Terminal açabilir ve belirtilen bir komutu yazabilirler. Alternatif olarak, Finder’daki Sistem klasöründe gezinebilirler.

Bitcoin teknik incelemesinin macOS’a dahil edilmesi Apple‘ın motivasyonları hakkında soru işaretleri yaratıyor. CEO Tim Cook 2021 yılında bir kripto para sahibi olduğunu doğrulamıştı.

Belgeyi dahil etme kararının kasıtlı mı olduğu yoksa şirket içindeki bir Bitcoin meraklısının gözünden mi kaçtığı bilinmiyor. Beyaz kağıdın seçimi, kompakt boyutuna bağlanabilir ve bu da onu test amaçları için uygun hale getirir.

Bitcoin ve Apple

Apple topluluğunun bir üyesinin 2021’de yaptığı bir paylaşım da whitepaper’ın varlığına dikkat çekti, ancak Apple veya çalışanları tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı. Meraklı kullanıcılar macOS’taki gizli paskalya yumurtasını keşfetmeye devam ettikçe gizem çözülmedi.

2020 yılında, Josh D adlı bir Twitter kullanıcısı, Mac’inde Thomas Hawk’ın bir fotoğrafına benzeyen boyalı bir işaretin önizlemesini gösteren cihazı keşfetti.

Daha sonra cihazı buldu ve içinde ikonik Bitcoin whitepaper’ının bir PDF’sinin de bulunduğunu fark etti. Virtual Scanner II’nin amacı belirsizliğini koruyor.

Güvenilir bir kaynak Baio’ya sorunun neredeyse bir yıl önce şirket içinde rapor edildiğini ve PDF’nin sisteme yerleştirilmesinden sorumlu mühendise atandığını bildirdi. Ancak bu kişi henüz herhangi bir işlem yapmadı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

“Bitcoin Çoğu Risk Varlığından Daha İyi Performans Gösterecek!”

Sonraki Haber

Analist: “ADA Satış Duvarını Aşarsa Boğa Rallisine Girebilir”

İlgili Haberler