Apple ve Bitcoin Karşılaştırması: Büyümeler Benzer Mi?

İlayda Peker

Fidelity’nin küresel makro direktörü Jurrien Timmer Twitter üzerinden yaptığı son paylaşımda, en büyük kripto para birimi Bitcoin’i teknoloji devi Apple ile karşılaştırarak, fiyat düşüşüne rağmen aktif Bitcoin adreslerinin sayısının istikrarlı bir şekilde artmaya devam ettiğini dile getirdi.

Apple ve Bitcoin

Timmer, Apple‘ın son otuz yıldaki muazzam büyümesini S-eğrisinin bir başka örneği olarak adlandırıyor. S-eğrisi, çeşitli farklı alanlarda büyümeyi göstermek için uygulanan matematiksel bir model olarak nitelendirilebilir. Model, cep telefonları ve internet gibi belirli teknolojilerin tanıtılmasını ve benimsenmesini göstermeye yardımcı oluyor.

Öte yandan yönetici, Apple’ın ağının satışlarına dayalı olarak 1996’dan bu yana 53 kat büyüme yaşadığını ve şirketin piyasa değerinin 1699 kat arttığını tahmin ettiğini dile getiriyor.

Timmer, Apple’ın fiyatının, satış büyümesi ve değerleme büyümesi ile paralel olarak arttığına da işaret ediyor:

Apple’ın fiyatı 1996’dan bu yana 1457 kat, fiyat-satış oranı ise 30 kat arttı. Değerlemedeki büyüme, satışlardaki artışın bir üssü ise o zaman fiyat, her iki ölçümün bir üssü olarak artmalıdır.

Daha sonra Timmer, belirli bir ağın değerlemesinin kullanıcı sayısının karesiyle orantılı olduğunu söyleyen Metcalfe yasasını uyguluyor ve Bitcoin’in değerini hesaplıyor:

Bitcoin’in değeri 2011’den bu yana 867 kat artarken fiyatı 640.633 kat arttı. Metcalfe Yasasını uygularsak ve 867’nin karesini hesaplarsak 751.111 elde ederiz. Bu yaklaşık olarak 640.633 kat gerçekleşen fiyat kazancı ile uyumludur.

Benzer Büyümeler

Bunlara ek olarak Timmer, teknolojilerin farklı olmasına rağmen Bitcoin ve Apple‘ın benzer bir büyüme yolu izlediği sonucuna varıyor.

Öte yandan CNBC ile Ekim ayında yapılan bir röportajda Fidelity yöneticisi, Bitcoin fiyatının 2023 yılına kadar 100.000 dolara ulaşacağını ifade etmişti. Timmer, Bitcoin’i, geleneksel bir güvenli liman varlığı olarak kabul edilen altının “dışbükey versiyonu” olarak gördüğünü de belirtiyor.

Yine de Bitcoin konusunda yükselişe sahip olmasına rağmen Timmer, Bitcoin’in kripto para biriminin benimsenmesinin doları tehdit etmeyeceğine inanıyor ve en büyük kripto para biriminin aslında doların hakimiyetini korumasına yardımcı olacağını dile getiriyor.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Popüler CEO’dan Önemli Açıklama: Kriptolar Bunu Yapmak İçin En İyi Yer!

Sonraki Haber

DAO Gerçeğiyle Yüzleşme Vakti! Yakında Daha Popüler Olacaklar!

İlgili Haberler