Analist: “Bitcoin Hala Ayı Piyasasında”

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin Mart ayında yaşadığı çöküşün ardından gayet güzel bir fiyat performansı sergiledi ve şu anda o dönemdeki en düşük seviye olan 3.800 dolardan %150 daha yüksek bir seviyede işlem görüyor. Ayrıca etkileyici fiyat performansının yanı sıra BTC 2020’nin en iyi performans sergileyen varlığı konumunda da yer alıyor. Ancak tüm bunlara rağmen analistler Bitcoin’in hala bir ralliye başladığını ya da yakın zamanda başlayacağını düşünmüyor.

Bitcoin’de Ayı Piyasası

Bitcoinist’in haberine göre piyasanın popüler analistlerinden “PlanB” yakın zamanda yaptığı bir Twitter paylaşımı ile Bitcoin’in (BTC) teknik açıdan bakıldığında hala boğa piyasasında olmadığını belirtti. Anlistin paylaştığı grafiğe göre, Bitcoin’in bir haftalık göreceli güç endeksi şu anda 60’ın altında yer alıyor. Bu da BTC’de gücün ala ayıların elinde olduğunu gösteriyor.

Göreceli güç endeksi (RSI), Investopedia tarafından “teknik analizde kullanılan ve bir hisse senedi veya başka bir varlığın fiyatındaki aşırı alım veya aşırı satım koşullarını değerlendirmek için son fiyat değişikliklerinin büyüklüğünü ölçen bir momentum göstergesi” olarak tanımlanıyor.

Öte yandan analistin açıklamalarına göre Bitcoin’de boğaların kontrolü ele alabilmesi için IRS göstergesinin en az 70’in üzerine çıkması gerekiyor.

Bununla birlikte Bitcoin’de hala ayı piyasasında olduğumuzu düşünen tek analist Plan B değil. Silk Road kurucu Rose Ulbricht de yakın zamanda yaptığı açıklamalarda Elliot Wave göstergesinin hala düşüş sinyalleri verdiğini belirtmişti. Elliot Wave, piyasaların yatırımcı psikolojisi nedeniyle öngörülebilir dalga aşamalarında hareket ettiğini gösteren bir teknik analiz şekli olarak karşımıza çıkıyor.

Boğalar Ne Zaman Kontrole Geçecek?

Bu iddiaların yanında Bitcoin’in yakın zamanda ralliye başlayacağını düşünen analistler de var. Blockware Mining’in CEO’su Matt D’Souza yakın zaman Bitcoin’in bir ralliye başlayacağını işaret eden dört etken paylaştı:

  • ABD ile Çin arasında Hong Kong demokrasisi üzerindeki gerilimler gibi büyüyen jeopolitik sıkıntılar
  • Küresel merkez bankalarının sürekli para basmaya devam etmesi.
  • Negatif oranların hala devam etmesi
  • Bitcoin’in yavaş yavaş bir ödeme sistemi haline gelmesi

Bunun yanında analistler Bitocin’in teknik göstergelerinin de boğa sinyalleri verdiğini ifade ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Samsung İle Ortaklığa Varan İlk Borsa: Gemini

Sonraki Haber

Ethereum İle Nasıl Al-Sat Yapılır?

İlgili Haberler