Bitcoin’in Yükselişini Tetikleyecek Olan 4 Neden

İlayda Peker

Diğer çoğu piyasada olduğu gibi, Bitcoin’in fiyatı da arz ve talep dinamiklerine dayanıyor. Yandaki tabloda da görülebileceği gibi bir varlığın denge fiyatı, o varlığın arzının taleple olan ilişkisi ile bağlantılı.

Blockware Mining’in CEO’su Matt D’Souza, yakın zamanda Bitcoin’e olan talebi artıracak ve bunun sürekli olmasını sağlayacak bazı etkenler olduğunu ortaya koydu. D’Souza bu etkenlere bağlı olarak Bitcoin fiyatının istikrarlı bir yükselişe geçeceğini ifade ediyor.

Artan Jeopolitik Gerilimler

Son zamanlarda jeopolitik alan oldukça gergin. Bu durum son olarak Amerika ve Çin arasında çıkan ticaret savaşlarında kendisini gösterdi. Bu savaş Hong Kong’daki Çinli şirketler üzerindeki ABD yaptırımları aracılığı ile de devam edecek gibi görünüyor.

Bunun yanında Avrupa’da durgunluk daha uzun sürerse Avrupa Birliği’nin başarısız olma ihtimali de var. Her ne kadar böyle bir durumun yaşanmayacağı ifade edilse de para ve maliye politikalarının bu potansiyeli arttırdığı ekonomistler tarafından sıklıkla ifade ediliyor.

Bitcoin’in ise tüm bu karışıklıklardan pay alacağı ve güçlenerek yoluna devam edeceği belirtiliyor.

Bir Hedge Olarak Bitcoin

Yavaşlayan ekonomilere yanıt vermek için, küresel merkez bankaları giderek irrasyonel para politikasını uygulamaya başladı. Bu da nihayetinde, Japonya ve Avrupa Birliği gibi önemli ekonomilerde negatif faiz oranlarıyla sonuçlandı.

Her ne kadar negatif faiz oranlarının etkisi bankacılıkta ve günlük yaşamda görülmemiş olsa da ekonomistler bunun sadece an meselesi olduğunu ifade ediyor.

Bitcoin ise bu tip para politikalarına karşı bir hedge yani riskten korunma yöntemi olarak görüldüğü için bu durumun benimsenmeyi arttıracağı düşünülüyor.

Merkez Bankaları ve Para Basma

Özellikle son zamanlarda merkez bankaları ve hükümetler, ekonomik durgunluktan kurtulmak için sürekli para basıyor. Bu da Bitcoin ve altın gibi arzı sınırlı varlıkların ön plana çıkmasını sağlıyor.

Ödeme Sistemi Olarak Bitcoin

D’Souza’ya göre, Bitcoin bir yatırım aracı ve değer deposu olmasına ek olarak bir ödeme sistemi haline de geliyor.

Bu da benimsenmeyi ve doğal olarak değer artışını tetikleyecek bir durum olarak nitelendiriliyor.

Kaynak: BitcoinistTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 27/05/2020

Sonraki Haber

Rusya İlk Blockchain ATM’lerini Kullanıma Sunabilir

İlgili Haberler