Amerika’ya Kripto Para Uyarısı! Türkiye Detayı Dikkat Çekti!

Fatih Uçar

ABD’nin kripto paralarla alakalı takınacağı tavır piyasaların geleceğini etkileyebilecek güçte ve hataya tolerans yok. Kripto paralar dünyanın dört bir yanındaki insanlar için farklı şeyler ifade ediyor. İnsanların bir kısmı sadece enflasyonla mücadele için bunları kullanırken bazıları paranın motivasyonu sadece para kazanmak. İnsan hakları savunucuları, regülasyon çalışmaları devam ederken kongreye önemli bir mektup gönderdi.

Kripto Paralar Neden Önemli?

Kripto şüphecilerinin Kongre’ye gönderdiği son açık mektuba karşılık olarak, bir grup insan hakları savunucusu da Capitol Hill’e “sorumlu bir kripto para politikası” talep eden bir mektup gönderdi. Dünyanın dört bir yanından 21 insan hakları savunucusu, Bitcoin ve stablecoinlerin kendilerine ve milyonlarca kişiye, otoriter veya istikrarsız rejimler altında özgürlük ve demokrasi mücadelelerinde yardım etmedeki rolünü anlatan bir mektup yazdı.

Bitcoin, açık ve izinsiz olduğu için finansal katılımı güçlendiriyor. Dünyadaki herkes kullanabilir. Bitcoin ve stablecoin‘ler, yerel para birimlerinin çöktüğü, kırıldığı veya dış dünyayla bağlantısının kesildiği Nijerya, Türkiye veya Arjantin gibi ülkelerdeki insanlar için küresel ekonomiye benzersiz bir erişim sunuyor”.

Evet, insan hakları savunucuları Türkiye’nin de içinde bulunduğu çok sayıda ülkedeki dezavantajlı vatandaşlar için kripto paraların önemini vurguluyor. Kripto eleştirmenlerinden gelen mektuba ve kripto paraya yönelik saldırılara atıfta bulunularak bunun “kanıtlanmamış” ve “sorun arayan bir çözüm” olduğu belirtildi. Mektupta şu yanıt verildi:

“Küba, Afganistan ve Venezuela büyük insanı krizler yaşadığında Bitcoin onlara sığınak oldu. Sivil özgürlüklere yönelik baskılar Nijerya, Beyaz Rusya ve Hong Kong’un başına geldiğinde, Bitcoin otoriterliğe karşı mücadelenin ayakta kalmasına yardımcı oldu. Rusya, Ukrayna’yı işgal ettikten sonra, dünyanın dört bir yanından insanlar direnişin sürdürülmesi için Ukrayna’nın yanında oldu”.

Kripto Paraları Yasaklamayın

Mektubu imzalayan insan hakları tarafları, bitcoin ve stablecoinlerin her derde deva olmayabileceğini ve risk içerdiklerini mektupta kabul ediyor. Ancak Bitcoin’in önümüzdeki on yılda Amerikalıları ve küresel vatandaşları güçlendirmeye devam edeceğini ve yurtdışındaki demokratik hareketleri güçlendirmeye yardımcı olacağının altını çiziyorlar.

Ayrıca mektupta, Çin’in tüm ülke genelinde kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürme planına atıfta bulunuluyor. Mektup, Bitcoin’in “A planı” olmasına rağmen, aynı zamanda “küresel ekonomiye bir köprü ve Çin Komünist Partisi’nin gözetim ve kontrol modeline karşı” olarak “B planı” olduğu belirtiyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Alibaba Cloud Öne NFT Açıklaması Yaptı Sonra Sildi!

Sonraki Haber

Bitcoin’de Sıkışıklık Sürüyor: Önemli Teknik Seviyeler!

İlgili Haberler