Amerikalı Senatör Bitcoin’i (BTC) Sert Bir Dille Eleştirdi

İlayda Peker

Kripto para birimleri ile ilgili Amerika’dan farklı sinyaller gelmeye devam ediyor. Senato Bankacılık Komitesi, bir merkez bankası dijital para birimine (BCDC) giderek daha fazla yaklaşırken lider kripto para birimi Bitcoin’i eleştiriyor gibi görünüyor.

Bitcoin Eleştirileri

Çarşamba günkü Senato Bankacılık Komitesi oturumu sırasında her ne kadar CBDC’ler hakkında açıklamalar yapılsa da Bitcoin’in daha fazla ilgi çektiği görülüyor. Özellikle Senatör Elizabeth Warren Bitcoin ile ilgili dikkate değer açıklamalarda bulundu. Milletvekili Bloomberg’e verdiği demeçte, Warren başkanlığındaki Ekonomik Politika Alt Komitesi’nin kripto para birimi sektörü hakkında daha fazla oturum düzenleyeceğini ifade etti.

Warren oturumu açarken, “Bir başkasına para göndermek istiyorsanız, dijital para birimi daha kolay ve daha hızlı olabilir. Ancak bu avantajların gerçekleşmesi için dijital versiyonun güvenli, kararlı ve her yerde kabul görmesi gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Buna cevaben, MIT Dijital Para Birimi Girişimi Direktörü Neha Narula, Bitcoin‘in değerinin sabit olmadığına dikkat çekerek, piyasada yaşanan son düşüşe dikkat çekti.

Bunlara ek olarak Warren açıklamaları sırasında kripto para birimlerini geçmişte ortaya çıkan riskli girişimlere benzetti. Ayrıca Warren, Hollanda kadar enerji çektiğini ve yıl sonuna kadar dünyadaki diğer tüm veri merkezleri kadar enerji kullanabileceğini söyleyerek Bitcoin ve diğer PoW kripto para birimlerinin çevresel maliyetini de hedef aldı.

“CBDC’ler İyi Olabilir”

Bunlara ek olarak oturumda yapılan açıklamalarda CBDC’lerin iyi bir seçenek olabileceği dile getirildi. Senato Bankacılık Komitesi’nin tamamına başkanlık eden Senatör Sherrod Brown, Çarşamba günü Fed tarafından yayınlanan bir CBDC fikrini desteklediğini belirterek, bunun önerdiği ücretsiz bir banka hesap planını tamamlayabileceğini söyledi.

Öte yandan CBDC’ler lehine farklı argümanlar olsa da büyük şirketlerin değer depolamanın yeni yollarını bulmasına izin verebilecekleri de yapılan açıklamalar arasında yer aldı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin’de 31.000 Dolar Seviyesi Güçlü Bir Şekilde Savunuldu

Sonraki Haber

Hindistan’ın Düzenleyici Kurumu Kripto Yasaklarını Tekrar Gözden Geçirecek!

İlgili Haberler