Amerika’da Yaşanan Güvenlik İhlaline Yanıt: Bitcoin Hiç Hack’lenmedi!

Amerika’da Yaşanan Güvenlik İhlaline Yanıt: Bitcoin Hiç Hack’lenmedi!

Reuters tarafından yayınlanan bir rapora göre, yabancı bir hükümet tarafından desteklenen “sofistike bir bilgisayar korsanlığı grubu”, Ticaret Bakanlığı ile ABD Hazine Bakanlığı’nın yanı sıra Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi İdaresi’ne veya kısaca NTIA’ya sızmayı başardı. Yapılan açıklamalara göre saldırganlar Rusya’nın bu olayda parmağı olduğu düşünülüyor.

Bu güvenlik konusuyla ilgili açıklamalarda bulunan ve duruma ilişkin yorumlarda bulunanlar arasında kripto para ekosisteminden önemli isimler de vardı.

Hack Girişiminin Detayları

Yapılan açıklamalara göre bahsi geçen olay, Donald Trump’ın İç Güvenlik Bakanlığı siber güvenlik şefi Chris Krebs’i kovmasından kısa bir süre sonra meydana geldi. Ancak Reuters, bilgisayar korsanlarının “aylardır” Microsoft Office 365 üzerinde çalışan NTIA personelinin e-postalarını izlediklerini belirtti. ayrıca diğer devlet kurumları da hack saldırısına uğramış olabilir, ancak kaynakların konuyla ilgili detay vermedikleri ifade ediliyor.

Bitcoin’in Güvenlik Avantajları

Böylesine güçlü bir devlet kurumuna yapılan siber saldırıya yanıt olarak, kripto para ekosisteminden önemli isimler Bitcoin’in (BTC) güvenlik konusundaki avantajlarına dikkat çekti.

Kraken’in iş yönetim başkanı Dan Held Twitter’da yaptığı açıklamada, “Bitcoin asla saldırıya uğramaz.” sözlerini kullanırken bir Bitcoin boğası olan Anthony Pompliano da “Bitcoin asla saldırıya uğramadı.” açıklamasını yaptı.

Buna ek olarak Blockfolio, NTIA’nın siber güvenlik departmanını hedef aldı ve kullanılan yöntemlerin çok eski yöntemler olduğunu dile getirdi. Blockfolio konuyla ilgili açıklamasında, Bitcoin’in SHA256 algoritmasına Amerika Hazine Bakanlığı sistemlerinden daha çok güvendiklerini dile getirdi.

Bunlara ek olarak zaman zaman Bitcoin’in güvenliğinin sorgulandığı ya da sanıldığı kadar güvenli olmadığı ile ilgili pek çok açıklama yapıldığına şahit oluyoruz. Ancak görünüşe göre devlet sistemleri dahi çeşitli saldırılara uğrayabilirken şu an için Bitcoin’in herhangi bir saldırıya uğramaması bu tezi çürütür nitelikte.

Saldırının Sonucu Ne?

Saldırının bir sonucu olarak herhangi bir fonun tehlikeye girip girmediği konusunda henüz net bir açıklama yapılmış değil. Ancak elde edilen son bilgilere göre hack girişimi sadece devlet kurumlarının e-mail’lerindeki bilgilerle sınırlı görünüyor.

Bununla birlikte ABD’nin sürekli para basıyor olması da kripto para ekosisteminde sıkça eleştirilen konular arasında yer alıyor. Hatta birçok isme göre Amerika’nın para basma politikaları Bitcoin fiyatı için pozitif bir temel oluşturuyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.