Amerika’da İkinci Ethereum ETF Başvurusu Yapıldı

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre varlık yöneticisi WisdomTree, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir Ethereum (ETH) borsa yatırım fonu (ETF) için başvuruda bulundu. WisdomTree Ethereum Trust, Cboe BZX Borsasında listelenecek ancak ticker sembolü henüz belirlenmedi.

Yeni Ethereum ETF Başvurusu

Fon, WisdomTree müşterilerinin gerçekten kripto para birimi satın almadan kripto para yatırımı yapmalarına imkan tanıyacak.

Öte yandan Fon, CF Ether-Dollar ABD Uzlaşma Fiyatına göre günlük olarak değerlenecek olan Ethereum’u bulunduracak. CF Ether-Dollar ABD Uzlaşma Fiyatı, büyük ETH spot borsalarında yürütülen işlem akışının toplamına dayalı olarak bağımsız şekilde hesaplanan bir değer olarak tanımlanıyor.

WisdomTree, Mart ayının başlarında ABD düzenleyicisine bir Bitcoin (BTC) ETF’i için başvurdu bulunmuştu. ETH ETF‘nin başvurusu ile WisdomTree, VanEck’ten sonra ürünü sunmak isteyen ikinci varlık yöneticisi oldu.

İkisinin de onaylanması ile Ethereum yatırımlarının ABD’deki bireysel yatırımcılar için daha kolay erişilebilir hale gelmesine imkan sunacak.

Kanada ve ETF’ler

SEC, bir ETH ETF’i bir yana henüz tek bir BTC ETF’ni bile onaylamadı. Ancak Kanadalı düzenleyiciler her iki ürünü de sunmak için çok daha hızlı hareket ettiler.

Örneğin, Kanada’nın en büyük dijital varlık yöneticisi 3iQ, Nisan ayında Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda BTC ETF‘ini başlattı. Bu arada Purpose Investments, Şubat ayında Kuzey Amerika’daki ilk BTC ETF‘ni başlattı. Yapılan açıklamalara göre, “Dört Büyük” danışman Ernst and Young ETF’i denetleyecek.

Kanada ETH ETF’leri sunma konusunda da önde. Yine kripto ETF’lerin öncüsü olan Purpose Investments, Nisan ayında dünyadaki ilk ETH ETF’yi sunmaya başladı. Ether Capital Corporation, bu çabada şirkete danışman olarak yardımcı oldu. Bunların yanında rakip bir şekilde CI Global, Şubat 2021’de bir ETH ETF yayınlayan ilk şirket olacağını duyurdu. Bu lansman Galaxy Digital ile ortaklaşa gerçekleşti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde henüz başarısız olmasına rağmen, geçen ay WisdomTree Avrupa’da ETH borsasında işlem gören bir ürün başlattı.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Japonya Merkez Bankası Başkanı’ndan Bitcoin Eleştirisi

Sonraki Haber

Ark Invest Kurucusu Açıkladı: Bitcoin (BTC) Kapatılabilir Mi?

İlgili Haberler