Altın Savunucusu BTC’nin Neden Yükseldiğini Açıkladı

İlayda Peker

Bitcoin dün güzel bir performans sergilemeye başladı ve bu fiyat hareketi bugün de devam ediyor. Son 24 saat içinde fiyatını 7.800 dolar seviyesinden 9.460 dolara kadar çıkarmyı başlayan lider kripto para biriminin fiyat artışı ekosistemde büyük ses getirdi.

Hem Bitcoin destekçileri hem de Bitcoin’i her zaman ağır bir şekilde eleştirenler fiyat yükselişi ile ilgili çeşitli yorumlar yapmaya başladı. Bunlardan biri de sıkı bir altın savunucusu olan Peter Schiff’ti

“Fiyatı Spekülasyonlar Yükseltti”

Schiff 2011 yılında yaptığı bir açıklama ile Bitcoin’in yok olacağını ifade etmiş ve bununla birlikte kripto para dünyasında popüler bir isim haline gelmişti. Bunun yanında 2020 Mart’ta yaşanan düşüşlerin ardından da Schiff kripto para topluluğunun toparlanamayacağını hatta daha büyük düşüşler yaşayacağını dile getirdi.

Ancak Schiff’in tahminleri 2011 yılından beri tutmuyor. BTC Mart düşüşünden sonra da yaklaşık olarak %90’lık bir toparlama göstermeyi başardı.

Bununla birlikte Schiff 13 Nisan’da yaptığı açıklamalarda Bitcoin yatırımcılarının çok büyük bir ders almak üzere olduğunu ifade etmişti. O dönemdeki açıklamalarında Schiff Bitcoin’in düşeceğini altının ise yükseleceğini belirtti.

Schiff yaptığı son açıklamada ise Bitcoin fiyatını spekülatörlerin yükselttiğini, bugünkü fiyat hareketleriyle ilgili kafa karıştırıcı bir durumun olmadığını belirtti. Altın savunucusu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bitcoin, bugün diğer risk varlıkları gibi spekülatörler tarafından yükseltiliyor. Bitcoin ve altının ortak hiçbir yanı yoktur, bu yüzden bugünün fiyat hareketleri hakkında kafa karıştırıcı bir şey de yok.

Schiff’in Görmezden Geldikleri

Ancak altın savunucusunun açıklamalarının yanında göz ardı ettiği etkenler de bulunuyor. Öncelikle mevcut ekonomik kriz dönemi ve yaklaşan Bitcoin madencilik ödülü yarılanması sebebiyle piyasada artış sinyaller alınıyordu. Dolayısıyla bugünkü artış gerçekten muhteşem olsa da aslında beklenen bir durumdu.

Bu sebeple soğukkanlı yatırımcılar bu artışın olağan olduğunun ve piyasada her an artış ya da yükselişler yaşanabileceğinin farkında…

Kaynak: U.TodayTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Türk Bitcoin Borsaları İşlem Hacmi Altın Piyasasını 8’e Katladı

Sonraki Haber

Bitcoin Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 30/04/2020

İlgili Haberler