Altın Rekor Kırmaya Hazır, Peki Bitcoin?

Altın Rekor Kırmaya Hazır, Peki Bitcoin?

Özellikle blok ödülü yarılanmasının ardından Bitcoin (BTC) yatırımcıları ve kripto para meraklıları lider kripto para biriminin yeniden tüm zamanlar rekoru kırmasını ve 20.000 doların da üstüne çıkmasını bekliyor. Ancak ortaya çıkan verilere göre Bitcoin’in en çok benzetildiği varlık olan altın, artış konusunda BTC’den önce davranabilir.

Analistlere göre altının tüm zamanlar rekorunu kıracağını gösteren 3 neden bulunuyor ve bunlar daha sonra BTC fiyatının da ralliye başlamasını sağlayabilir…

Yükselişi Gösteren 3 Neden

Altın bu hafta yaşadığı geri çekilmeden önce XAU/USD işlem çiftinde 7 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu yüksek seviyenin ardından 1.750 dolara geri çekilen altının yıl bitmeden 3.000 doları aşması bekleniyor. Ayrıca önümüzdeki yıllarda da değerli metalin önemli ölçüde artacağı tahmin ediliyor.

Salgının yarattığı son ekonomik durgunluktan çok az sayıda sektör sağ olarak çıkabildi ve altın endüstrisi de bunlardan biriydi. Hem madenciler hem tedarik zincirleri işlemeye devam ediyor gibi görünüyor. Bu sebeple altın fiyatları artışa geçti ve fiyat rekorlar kırarken piyasada bir FOMO başladı. Ayrıca altın arzının sınırlı olduğunun bilinmesi de fiyat artışını farklı bir açıdan tetikledi.

Bunların yanında altının uzun zamandır “güvenli liman” olarak kullanılıyor olması da değerli metali yatırımcılar tarafından ekonomik durgunluk döneminde tercih edilen bir varlık haline getirdi. Bunun yanında altından sonra sınırlı arzı ve herhangi bir merkez bankası tarafından kontrol edilmemesi sebebiyle altından sonra Bitcoin de “güvenli liman” olarak anılmaya başladı.

Hiperenflasyon Geliyor

Altının artışa geçeceğini ve belki de Bitcoin’in rallisinin fitilinin ateşleneceği en önemli neden belki de enflasyon oranlarının çok yüksek oranlarda artmasının beklenmesi olabilir.

Bilindiği gibi FED ekonomik durumu toparlamak için sürekli para basıyor ve gerektiği sürece para basmaya devam edeceğini de ifade ediyor. FED’in bastığı paranın bir dayanağının olmaması bilinçli vatandaşları altına yönlendiriyor. Çünkü insanlar piyasaya sürekli para sürmenin enflasyonu arttıracağını ve alım gücünü düşüreceğini  farkında.

Dolayısıyla analistlere göre tüm bu sebepler birleşince altının yükselişi kaçınılmaz olarak değerlendiriliyor. Ancak bu sebepler aynı zamanda Bitcoin’in de ralli fitilini ateşleyebilecek sebepler olarak görülüyor.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.