FED Başkanı: “FED Doları Dijitalleştirebilir”

İlayda Peker

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell kısa süre önce finansal kriz sırasında alınan önlemler hakkında açıklamalar yaptı. Twitter üzerinden Powell’ın sözlerini değerlendirenlerin çoğu, bu sözlerin kripto para birimlerinin gerekliliğinin kanıtı olduğunu ifade etti.

Haber spikeri Scott Pelley ile 17 Mayıs’ta yapılan röportajda Powell, Fed’in düşen DOW Jones ve yatırımcıların ABD hazinesinden uzaklaşmasına tepki olarak adeta Mart ayından sonra para yağdırdığını dile getirdi.

FED Doları Dijitalleştirebilir

Powell’ın açıklamalarının en dikkat çekici yanlarından biri de FED’in fiziksel olarak para basmasının yanı sıra aynı zamanda doları dijitalleştirebileceğini ifade etmesiydi. Powell konuyla ilgili açıklamalarında, “Bir merkez bankası olarak dijital olarak para yaratma yeteneğine sahibiz. Bunu, devlet garantili diğer menkul kıymetler için Hazine Bonosu veya tahvil satın alarak yapıyoruz. Bu da aslında para arzını artırıyor. Ayrıca gerçek para birimini de basıyoruz ve bunu Federal Reserve bankaları aracılığıyla dağıtıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Pelley Fed’in pandemi sırasında daha fazlasını yapıp yapamayacağını sorduğunda Powell, bankanın “ihtiyaç duyulduğu sürece” mevcut kredi programlarını genişleteceğini belirtti.

Bitcoin’e Mi İhtiyaç Var?

Twitter’da kripto para dünyasından birçok isim hiç geçmeden Powell’ın sözlerini yorumlamaya başladı. Bir podcast sunucusu olan Marty Bent, “sistemi parayla doldurmak” gibi enflasyonist önlemlerin Bitcoin (BTC) gibi bir kripto para birimiyle daha zor olduğunu dile getirdi

Kripto meraklısı Nick Chong gibi bazı isimler daha kısa ve öz konuştu. Chong, “Bitcoin alın demenin garip bir yolu” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cointelegraph


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

“Kriptolar Göründükleri Kadar Karışık Değiller”

Sonraki Haber

BTC Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 18/05/2020

İlgili Haberler