Altcoinler İçin Felaket Senaryosu!

Fatih Uçar

Bitcoin fiyatı altcoinlerin performansında önemli ölçüde belirleyicidir. Önümüzdeki dönemde altcoinler ciddi kayıplar yaşayabilir. Popüler analistler tarafından dillendirilen büyük düşüş geldiğinde altcoinlerin mevcut seviyelerinden daha da aşağıya düştüğünü görebiliriz. Peki Bitcoin için en kötü senaryoda ne var?

Bitcoin (BTC)

Kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip edilen Michaël van de Poppe 2 Mayıs’taki en son YouTube güncellemesinde USD’nin mevcut dalgalanmasının uzun sürmeyeceğini savundu. Fakat Bitcoin henüz toparlanabilmiş değil. Hisse senetleri ve kripto para, ABD Federal Rezervinden büyük bir politika değişikliği gerçeğiyle karşı karşıya olduğu için Bitcoin hala baskı altında.

Bu hafta Fed’in Mart 2020’deki COVID çöküşünden bu yana devam eden “bedava para” dönemini sona erdirmesi bekleniyor. Elbette bu durum en fazla riskli varlıkları etkileyecek. Bunların başında da Bitcoin ve altcoinler geliyor.

Bitcoin ve Altcoinler

COVID çöküşü, ABD doları endeksini (DXY) önemli bir zirveye taşımıştı. Ardından Bitcoin kripto para piyasalarını yeni zirvelere taşıdıkça düşüş yaşadı. O zamandan beri bu ters korelasyon bir kez daha döndü ve şimdi, yirmi yılın en yüksek seviyesindeki DXY ile kripto, felaket senaryosunun eşiğinde bulunuyor. Ancak Van de Poppe, önceki DXY boğa koşularına kıyasla Bitcoin‘in USD cinsinden önemli ölçüde daha az zarar gördüğünü söylüyor.

Örneğin 2014, BTC/USD’nin %80’in üzerinde değer kaybettiğini görürken, Kasım 2022’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden düşüş şimdiye kadar yalnızca maksimum %55’e ulaştı.

“Şu anda, bu zımni gücü görüyoruz ve bence doların bu hareketi artık son aşamaya ulaştı. Bitcoin ayı piyasasının devam etme ihtimali de elbette var. Bu senaryoda 30.000 dolar ile 25.000 dolar arasında yeni bir dip görebiliriz”.

Elbette 25.000 dolara kadar bir düşüş altcoinler için felaketin habercisi olacaktır. ATH seviyesinden %70’in üzerinde düşen kripto paralar %90 zararları göğüslemek zorunda kalabilir.

Analistlerin uzun vadeli beklentisi ise Bitcoin’in gücünü kalıcı şekilde artıracağı yönündedir. 2 Mayıs’ta Wall of All Streets Podcast sunucusu Scott Melker’e konuşan Bloomberg Intelligence baş emtia stratejisti Mike McGlone, kripto para ve geleneksel piyasaların sıfırlanmasının “zaten gerçekleştiğini” söyledi.

“Bu, tüm pazarlarda büyük spekülatif aşırılıkların azalan bir dalgası; Kriptolar sadece harika bir öncü göstergeydi ve şimdi gelgiti alıyoruz. Bu hafta, Fed yıllardır ilk kez 50 baz puan artıracak”.

Daha önce olduğu gibi, McGlone yine de Bitcoin’in yaklaşan kargaşadan nihayetinde fayda sağlayacağını söylemişti.

“Bence bu, piyasadaki diğer aşırılıkları, özellikle hisse senetlerini temizleyecek tetikleyicinin bir parçası olacak ve ardından Bitcoin öne çıkacak”.

Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 38.600 dolardan alıcı buluyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de (BTC) Kritik Noktalar Nereler? 

Sonraki Haber

Mark Cuban: Dogecoin Bu Sorunu Ortadan Kaldırır!

İlgili Haberler