Alonzo Hard Fork’u Artık Kullanımda! ADA Kullanıcılarını Ne Bekliyor?

İlayda Peker

Beklendiği gibi Cardano Alonzo hard fork’u 12 Eylül’de başarılı bir şekilde kullanıma girdi ve artık akıllı sözleşmeler Cardano ağında mevcut. Bu noktada Cardano bir blog gönderisinde işlemlerin artık gerçekten başladığını ve projenin ilk günleri olduğunu ifade ediyor.

Alonzo Hard Fork’u Kullanımda

Cardano, uzun zamandır beklenen akıllı sözleşme işlevselliğini ağa getiren Alonzo hard fork’unun tamamlandığını duyurdu ve “Biz uzun süredir üzerinde çalıştığımız vizyonu uygulamaya başladık ve amacımızın gerçekten başladığı yer burasıdır. Ekonomik kimliği ve fırsatı herkese, her yere yayan merkezi olmayan bir sistem inşa ettik.” sözleri kullanıldı.

Alonzo fork’u, ekibin işlevsel programlama dili Haskell’i kullanan amaca yönelik bir akıllı sözleşme geliştirme dili ve yürütme platformu olarak tanımladığı Plutus komut dosyalarını kullanarak Cardano için akıllı sözleşmelerin yazılmasını sağlıyor.

Ancak ekip, topluluğunu Alonzo için makul beklentileri sürdürmeye teşvik ederek şunları söyledi:

Bu yükseltmeye dayanan yüksek beklentiler var. Bazıları nedensiz de olsa durum böyle. Cardano izleyicileri, yükseltmeden hemen sonra kullanıma hazır, tüketiciye hazır DApp’lerden oluşan karmaşık bir ekosistem bekliyor olabilir. Burada beklentilerin yönetilmesi gerekiyor.

Ethereum’a Rakip

Cardano, Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından kurulan ve araştırma firması IOHK tarafından geliştirilen halka açık bir blok zinciridir.

Cardano, Ethereum’un merkezi olmayan finans (DeFi) ve Web3 uygulamalarına ev sahipliği yapmadaki hakimiyetine rakip olma sözü verirken proje, Eylül 2017’de piyasaya sürülmesine rağmen şimdiye kadar akıllı sözleşme işlevselliği sağlayamadığı için eleştiriler almıştı.

Rakip platform Internet Computer‘ın kurucusu Dominic Williams, protokolün akıllı sözleşmeleri başlatması için geçen süre konusunda Cardano’yu eleştirdi ve “Bu zincirin 2 yıldır piyasada olması ve sadece destek eklemesi beni şaşırtıyor. Akıllı sözleşmeler için ve insanlar bu ilerlemeden memnunum.” sözlerini kullandı.

Eşzamanlılık Sorunu

Cardano ayrıca, test ağında başlatılan ilk DApp‘in başarısız eşzamanlı işlem işlemeyle ilgili sorunlarla karşılaşmasının ardından Eylül ayı başlarında da eleştiri aldı.

Ethereum maksimalist Anthony Sassano konuyla ilgili olarak, “Cidden 6 yıllık gözden geçirilmiş araştırma ve daha sonra 90 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile Cardano’daki ilk dapp eşzamanlı işlemler bile yapamıyor.” sözlerini kullandı.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ripple (XRP) Nihayet Bu Borsada Listeleniyor!

Sonraki Haber

Tüm Piyasada Düşüş Varken İlk 10’da Sadece Polkadot Yükseldi

İlgili Haberler