Almanya Maliye Bakanı’ndan Dijital Euro Çağrısı: “Elimizi Çabuk Tutmalıyız”

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre Almanya’nın maliye bakanı, bölgedeki paydaşları bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) planlarına ilişkin eylemleri hızlandırmaya çağırdı. Çin, dijital yuan test protokollerini hızlandırırken AB şu anda dijital Euro konusunda sadece inceleme aşamasında bulunuyor.

Dijital Para Birimi için Büyük Talep

Reuters’e göre, Alman maliye bakanı Olaf Scholz, gerçekten çalışan bir dijital para birimi ürünü geliştirerek Avrupa’nın bu konuda daha hızlı hareket etmesini istiyor. Konuyla ilgili yorum yapan Scholz, şu anda hem tüketiciler hem de ticari kuruluşlar arasında dijital para birimleri için önemli bir ilgi olduğunu belirterek, “Dijital euro konusunda çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Beklememiz ve görmemiz gereken hiçbir şey yok. Biz artık dijital euro ile ilgili bir şeyler yapmamız gerektiğine her an karar verebilmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Ünlü bir kripto eleştirmeni olan Scholz, son zamanlarda özel kripto token’larını desteklemediğini belirtti. Nitekim Scholz, Libra projesine karşı konuşan ilk Avrupa finans müdürlerinden biriydi. Ayrıca Eylül 2019’da Alman hükümeti, özel kripto para birimi projelerinin çabalarını engellemeye yönelik blok zinciri stratejisini açıklamıştı.

Dijital Euro Raporu

Eylül ayında yapılan açıklamalarda, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) dijital Euro planları hakkındaki raporunu yakında yayınlayacağı ifade edilmişti. ECB başkanı Christine Lagarde ise daha önce dijital bir Euro’nun kripto para birimlerine uygun bir alternatif sağlayacağını ve mevcut geleneksel para altyapısına tamamlayıcı bir para sistemi görevi göreceğini belirtmişti.

Gerçekten de, Lagarde’ın özel kriptolar karşısında CBDC‘leri tercih eden yorumları, ana akım finansmanın paydaşları arasındaki fikir birliğine uygun olarak karşımıza çıkıyor. Bazı eleştirmenler potansiyel finansal risklere işaret ederken, ECB o zamandan beri kripto para birimlerinin bölgenin parasal istikrarını artırma olasılığını reddediyor.

CBDC ve Özel Stablecoin’ler

Scholz’un Avrupa Merkez Bankası’nın dijital Euro geliştirme çabalarının hızını artırması çağrısında bulunan yorumları, birçok ülkenin CBDC arenasında önemli adımlar atmasıyla birlikte geliyor. Kasım ayının başlarında, Bank for International Settlements, egemen dijital para birimlerinin Facebook Libra gibi özel stalecoin projelerinden daha iyi olabileceğini belirten bir makale yayınlamıştı

Ulusal CBDC projelerinin telaşının ortasında, bazı ülkeler dünya çapında bir dijital para birimi çerçevesi geliştirmek için koordineli bir küresel yaklaşım çağrısında bulunuyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, kısa süre önce Çin’den küresel CBDC altyapısının geliştirilmesine proaktif katılım çağrısında bulundu.


Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP İlgisi Artıyor: Ripple Fiyatını Artış Mı Bekliyor?

Sonraki Haber

Bitcoin Ne Kadar?

İlgili Haberler