Alman Düzenleyici BaFin ve Binance Arasındaki Gerilimde Son Durum Ne?

İlayda Peker

Alman menkul kıymetler düzenleyicisi, kripto para birimi borsası Binance’in, firmanın hisse senedi token’ları hakkındaki uyarılarına uyma talebini reddettiğini ve bunun Alman menkul kıymetler yasalarını ihlal edebileceğini iddia etti.

BaFin ve Binance Gerilimi

Federal Mali Denetleme Kurumu (BaFin), geçtiğimiz günlerde web sitesinde Binance’i hisse senedi token’ları konusunda eleştiren ve düzenleyicinin önce bu varlıkları onaylandıktan sonra token’ların yayınlanmış bir izahname ile birlikte sunulması gerektiğini söylediği bir bildirim yayınladı.

BaFin’in borsaya karşı yürüttüğü yaptırım eyleminin bir parçası olarak Binance’in bu haftaya kadar token’larını Almanya’daki satıştan kaldırması veya para cezasına çarptırılması gerekiyor. Yerel yasalara göre, maksimum para cezası 6 milyon dolara veya yıllık gelirin %3’üne kadar çıkabilir. Düzenleyici ayrıca, yatırımcıların hisse senedi token’larında uğradıkları zararlardan da Binance’i sorumlu tutabilir.

Financial Times raporlarına göre, Binance şu anda düzenleyicinin fikrini değiştirmesi için görüşmeler yapıyor ve BaFin‘in hisse senedi token’larının doğasını temelde yanlış anladığını ve bunun da uyarıları uygunsuz hale getireceğini savunuyor.

Şimdilik Cezai Bir Suç Bulunmuyor

Bununla birlikte en azından şimdilik düzenleyici kurum, yatırım izahnamesi belgelerinin yayınlanmamasının cezai bir suç teşkil ettiğini öne sürüyor.

Binance‘e göre ise hisse senedi token’ları kendi başlarına menkul kıymetler değildir, çünkü diğer borsalara veya müşterilere devredilemezler ve üçüncü bir taraf aracılığıyla işlem görürler.

Ancak BaFin için borsada işleme açık olan token’lar bile token’ların bir menkul kıymet veya finansal yatırım ürününü temsil etmesi için yeterli.

Binance, davanın ayrıntıları hakkında yorum yapmayı reddederken, çalıştıkları her yerde yerel düzenleyici gerekliliklerini yerine getirmeye kararlı olduklarını ifade ediyor.

Bunlara ek olarak İngiltere‘nin Mali Davranış Otoritesi’nin de firmaya karşı benzer bir eylemde bulunması bekleniyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance’in Listelediği Shiba Inu Token Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sonraki Haber

Bitcoin’deki Mevcut Düşüş Derinleşebilir Mi: BTC’de Önemli Noktalar

İlgili Haberler