Alameda Cüzdanları SBF’nin Serbest Bırakılmasından Sonra Hareketlendi!

İlayda Peker

FTX’in kardeş şirketi olan iflas etmiş ticaret firması Alameda Research ile ilişkili kripto cüzdanları, eski CEO Sam Bankman Fried‘in 250 milyon dolarlık bir kefalet ile serbest bırakılmasından sadece birkaç gün sonra fon transferi yaparken görüldü.

Harekete Geçen Fonlar

Alameda cüzdanlarından fon transferi toplumun merakını uyandırdı, ancak bundan daha fazlası, bu fonların transfer edilme şekli toplumun dikkatini çekti. Alameda cüzdanının ERC20’lerin parçalarını ETH/USDT ile değiştirdiği ve daha sonra ETH ve USDT’nin anlık değiştiriciler ve karıştırıcılar aracılığıyla akıtıldığı tespit edildi.

Örneğin, 0x64e9 ile başlayan bir cüzdan adresi Alameda’ya ait cüzdanlardan 600’den fazla ETH aldı, bunun bir kısmı USDT ile takas edilirken işlemin diğer kısmı ChangeNow’a gönderildi.

Zincir üstü analist ZachXBT, Alameda cüzdanının sonunda FixedFloat ve ChangeNow gibi merkezi olmayan borsaları kullanarak fonları Bitcoin ile değiştirdiğini belirtti. Bu platformlar genellikle bilgisayar korsanları ve istismarcılar tarafından işlem rotalarını gizlemek için kullanılır.

FTX olayında her gün yeni bir gelişme yaşanıyor ve bu kripto cüzdanlarında kalanları çıkarmak için yapılan son fon transferi topluluk için endişe verici.

Fonların İşlem Görme Şekli

Pek çok kişi bu fonların takas edilme şeklinin bir istismarcıya benzediğini düşünürken, Bankman-Fried’in bilinen suç geçmişi göz önüne alındığında, pek çok kişi bunun cüzdanlarda kalanları almak için içeriden bir iş olabileceğini tahmin ediyor.

Diğerleri ise kefalet koşullarını sorguladı ve neden kendisine internete erişim izni verildiğini sordu. Bir kullanıcı eski CEO’nun “umutsuzca dışarıya para aktarmaya çalıştığını” yazdı ve ekledi: “Kefalet şartı neden bilgisayar/internet erişimi olmamasını içermiyor?”

Alameda cüzdanlarından devam eden fon hareketleri Bankman Fried’in kefaletiyle aynı zamana denk geldi, benzer şekilde FTX 11 Kasım’da iflas başvurusunda bulunduktan hemen sonra borsa cüzdanları milyonlarca dolar için hacklendi. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı şu anda iflas başvurusunun hemen ardından 352 milyon dolarlık FTX istismarını da araştırıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Stratejisti 2023 Bitcoin (BTC) Tahminini Paylaştı!

Sonraki Haber

1,45 Dolarlık Direncin Desteğe Çevirilmesi Hedeflenirken NEAR Mücadele Ediyor

İlgili Haberler