“Akıllı İnsanlar BitMEX Olayını Fırsata Çevirmeli”

İlayda Peker

Kripto türev platformu BitMEX’in Amerikan yetkilileriyle mücadelesi Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) piyasalarına zarar verdi. ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC) Perşembe günü BitMEX sahiplerine karşı suç duyurusunda bulundu ve onları kara para aklamayı ve diğer yasadışı finansal işlemleri kolaylaştırmakla suçladı. Haber sonrasında türev yatırımcıları BitMEX’teki hesaplarından 25 milyon dolardan fazla Bitcoin’i çekti.

Aynı zamanda, Seyşeller merkezli borsada olan açık pozisyonlar da önemli ölçüde düştü. Bitcoin ve Ethereum sözleşmeleri bu Cuma sabahı seans itibariyle sırasıyla 100 milyon dolar ve 424 milyon dolarlık likidasyon bildirdi. Bu sebeple hem Ethereum’da hem Bitcoin’de gözle görülür düşüşler yaşandı.

Satın Alma Fırsatı

Kripto odaklı araştırma firması Blockfyre’ın kurucu ortağı Simon Dedic, BitMEX olayı sebebiyle Bitcoin ve Ethereum’un düştüğünü ve zeki insanlar bu durumu dipten satın alma fırsatı olarak değerlendirirse bir boğa eğiliminin devam edeceğini düşündüğünü dile getirdi.

Bunların yanında hem Bitcoin hem de Ethereum, küresel merkez bankalarının genişlemeci para politikalarından ipuçları aldıktan sonra bu yıl yükseldi. Özellikle Federal Rezerv, ultra düşük faiz oranlarını ve sonsuz tahvil satın alma programlarını açıklayarak kripto rallisini ateşledi. Dedic de bu duruma atıfta bulunarak, BTC ve ETH’da düşükten satın olma fırsatının hala devam ettiğini ve şansın arttığını ifade etti.

Öte yandan BTC ve ETH’da boğa piyasasının devam edeceğini düşünen tek isim Dedic değil. Piyasanın popüler analistleri de Bitcoin’de ve dolayısıyla Ethereum’da artışın devam edeceğine inanıyor. Ayrıca birçok isim BitMEX davasının kripto para ekosistemi için de iyi olduğunu ve hatta ETF’lerin önünü açabileceğini belirtiyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Enflasyon ve Bitcoin İlişkisi: Enflasyon BTC’yi de Değersizleştiriyor Mu?

Sonraki Haber

Rusya’nın Önemli İş İnsanlarından DeFi Adımı

İlgili Haberler