Ağustos’tan Sonra Bitcoin İlk Defa 24.000 Dolar Üzerine Çıktı! 

Bitcoin Haber

Bitcoin, Perşembe sabahı Asya’daki işlemlerde hafifçe gerilemeden önce Ağustos ortasından bu yana ilk kez 24.000 ABD Dolarının üzerine çıktı. ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını bir gecede beklenen 25 baz puan artırması ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın ekonomide “dezenflasyonist sürecin” başladığını söylemesinin ardından Ether ve stablecoin olmayan diğer ilk 10 kripto para biriminin çoğuyla birlikte değer kazandı.  

Kripto Paralarda Son Durum 

ABD hisse senetleri, sosyal medya platformu Meta Platforms Inc. şirketinin beklenenden daha iyi bir büyüme tahmininde bulunmasından da cesaret alarak yorumlarla değer kazandı. Dogecoin ilk 10’da düşüş gösteren tek token oldu, ancak hafta boyunca kazançlarını korudu. 

Bitcoin, Hong Kong’da sabah 10’a kadar geçen 24 saat içinde %3,7 artışla 23.979 ABD dolarına yükseldi ve son yedi gündeki kazancını %3,5’e çıkardı. CoinMarketCap verilerine göre Ether %5,6 artışla 1.677 ABD dolarına yükseldi ve haftalık %3,6 artış kaydetti. 

Polygon %10,9 artışla 1,23 ABD dolarına yükselerek CoinMarketCap’in listesinde en çok kazanan coin oldu ve haftalık kazancını %23,2’ye çıkardı. Solana %6,3 artışla 25,38 ABD dolarına yükseldi ve haftalık kazancı %2,4 oldu. 

Dogecoin %0,2 değer kaybederek 0,09 ABD dolarına geriledi ancak Twitter Inc. patronu ve Dogecoin savunucusu Elon Musk’ın sosyal medya ağına ödeme sistemleri getirmeyi düşündüğü haberleri üzerine geçtiğimiz hafta %9,7 artışla işlem görmeye devam etti. 

Kripto piyasa değeri %3,7 artışla 1,09 trilyon ABD dolarına yükselirken, toplam işlem hacmi %28,9 artışla 60,8 milyar ABD dolarına ulaştı. 

Hisse Senetleri Korelasyonu 

ABD hisse senetleri Çarşamba günü yükseldi. S&P 500 Endeksi %1,1, teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeksi %2 ve Dow Jones Endüstriyel Ortalaması %0,1’den az bir artışla kapandı. 

Powell’ın Fed’in faiz oranlarını 25 baz puan artırdığını açıklaması – geçen yılın Mart ayından bu yana en küçük artış – piyasalarda fiyatlanmıştı ve son aylarda enflasyonun soğumaya başladığını gösteren ekonomik verileri yansıtıyordu.  

Salı günü açıklanan İstihdam Maliyeti Endeksi’nin geçen çeyrekte %1,0 artarak 2021 sonundan bu yana en küçük artışı kaydetmesiyle işgücü maliyetleri yavaşlıyor. Aralık ayında ABD tüketici fiyat endeksi yıllık bazda %6,5 artarak Kasım ayındaki %7,1’in oldukça altında kaldı ve Nisan 2020’den bu yana en büyük aylık düşüşü kaydetti. 

Bununla birlikte, Çarşamba günü Fed yetkilileri faiz artırımını tamamen bitirdiklerini düşünmediklerini ve daha önce faizleri %5’e kadar yükseltebileceklerini belirttiklerini söyledi. Faiz oranları şu anda son 15 yılın en yüksek seviyesi olan %4,5 ila %4,75 seviyesinde bulunuyor. 

Teknoloji devi Meta’nın hisse fiyatı, ilk kez 2 milyar kullanıcıya ulaştığını ve 2023’e kadar güçlü bir büyüme öngördüğünü açıklamasının ardından Çarşamba günü mesai sonrası işlemlerde %2,8 artarak 153,12 $’a yükseldi. Şirketin 4. çeyrek geliri, bir yıl önceki 33,67 milyar ABD dolarından 32,17 milyar ABD dolarına geriledi. 

Teknoloji şirketleri son aylarda maliyetleri düşürmek için işten çıkarmalar yapıyor ve yatırımcılar Perşembe günü Apple Inc., Amazon.com Inc. ve arama motoru Google’ın ana şirketi Alphabet Inc. şirketlerinin kazançlarını bekliyor. 

Bir diğer önemli enflasyon göstergesi olan ABD tarım dışı istihdam verileri de Cuma günü açıklanacak. 


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Avukat, Celsius Varlıkları İçin Verilen Tekliflerin Reddedildiğini İnkar Etti 

Sonraki Haber

Bitcoin Madencileri Satışı Durdurarak Yükselişe Yardımcı Olabilir 

İlgili Haberler