Adalet Bakanlığı Sam Bankman-Fried’a İletişim Yasağı İstiyor

Bitcoin Haber

Federal savcılar Cuma günü ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Lewis Kaplan’a bir mektup yazarak Sam Bankman-Fried‘in kefalet koşullarını FTX ve Alameda Research’ün mevcut ve eski çalışanlarıyla özel iletişim yasağını da içerecek şekilde değiştirmesini talep etti.

Yeni Talep

Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) talebi, Bankman-Fried’in en az bir FTX çalışanına – FTX ABD’nin şu anki genel danışmanı Ryne Miller olarak tanımlanıyor – ulaşarak gelecekteki tanık ifadesini etkilemeye çalıştığı iddiasının ardından geldi.

Adalet Bakanlığı’nın mektubunda Bankman-Fried’ın Miller’a “Yeniden bağlantı kurmayı ve yapıcı bir ilişki kurmamızın, mümkün olduğunda birbirimizi kaynak olarak kullanmamızın ya da en azından birbirimizle bazı şeyleri gözden geçirmemizin bir yolu olup olmadığını görmeyi gerçekten çok isterim” dediği aktarılıyor.

Savcılar ayrıca Yargıç Kaplan’dan Bankman-Fried’in “Signal dahil ancak bununla sınırlı olmamak üzere herhangi bir şifreli veya geçici arama veya mesajlaşma uygulamasını” kullanmasını engellemesini talep etti.

Savcılar mahkemeye gönderdikleri mektupta, Bankman-Fried’ın Signal uygulamasını kullanarak Miller’ın yanı sıra diğer mevcut ve eski FTX çalışanlarına – ki savcılar bu kişileri “yakın zamana kadar sanığın gözetim altında tuttuğu ve maddi tazminat ödediği ve bu nedenle gözdağına karşı en savunmasız kişiler” olarak tanımlıyor – ulaşarak konuşmak istediğini belirtti.

Savcılar, Bankman-Fried’ın mesajının “Miller’ın olası ifadesini etkilemeye” yönelik üstü kapalı bir girişim olduğunu ve Miller’ın FTX’in çöküşü sırasında Bankman-Fried’ın davranışları hakkında ilk elden bilgi sahibi olduğu göz önüne alındığında bunu “özellikle endişe verici” olarak nitelendirdiklerini söylediler.

İletişim Yasağı Gelir Mi?

Savcılar, “Miller Kasım 2022’deki ilgili olaylar sırasında davalı ve şirket içindeki küçük bir grupla Signal ve Slack iletişimlerine katıldı. Bu mesajlarda, diğer şeylerin yanı sıra, Bankman-Fried FTX müşterilerinin para çekme taleplerini karşılamak için Alameda’nın yatırımlarının tasfiye edilmesi talimatını verdi ve FTX US‘nin bilançosundaki bariz bir boşluğu doldurmak için Alamedas’ın yaklaşık 45 milyon dolarlık fonunu FTX US’ye aktardığını belirtti.” dedi.

Savcıların iddiası, eğer doğruysa, Bankman-Fried’in sosyal medyada ve başka yerlerde FTX US’in imparatorluğunun geri kalanı çöktüğü sırada çözülebilir olduğuna dair devam eden beyanlarını çürütecektir.

Savcılar ayrıca Yargıç Kaplan’a Alameda Research’ün eski CEO’su Caroline Ellison‘ın ifadesinde Bankman-Fried’ın iş iletişiminde Slack ve Signal mesajlarını bilerek otomatik sildiğini çünkü “pek çok hukuki davanın belgelere dayandığını ve bilgilerin yazılmaması ya da korunmaması halinde hukuki bir dava açmanın daha zor olduğunu” bildiğini söylediler.


Total
19
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Fiyatları ve Ethereum Tahmini: BTC ve ETH Beklentileri

Sonraki Haber

CZ, Kripto Karşıtı Geleneksel Finans İçin ‘Varoluşsal Sonuçlar’ Öngörüyor

İlgili Haberler