ADA Dikkatleri Üzerine Çekti! Cardano Neden Yükseldi?

İlayda Peker

Kripto para birimleri bugün nispeten durağan hareket ediyorlar. Ancak piyasa hacmi bakımından en büyük beşinci kripto para birimi olan Cardano (ADA), sergilediği iyi performans ile dikkatleri üzerine çekiyor.

ADA’da %5’lik Artış

Yazının yayına hazırlandığı sırada yaklaşık olarak yüzde 4’lük artışı ile Cardano, 42,8 milyar dolarlık piyasa değeri ve 1,33 dolarlık fiyatı ile ilerliyor. Bu noktada yaşanan geri çekilme öncesinde ADA’nın 1,37 dolara kadar yükseldiğini belirtmek gerekiyor.

ADA’daki yükselişin arkasında, Cardano kurucusu Charles Hoskinson Blockchain’deki akıllı sözleşme özelliklerini tanıtmasının yattığı düşünülüyor. Cardano topluluğunun bu gelişmeleri uzun zamandır beklediği göz önüne alındığında açıklamaların ADA fiyatına yansımış olması çok da şaşırtıcı değil.

Cardano Alonzo Hard Fork’u

Öte yandan Hoskinson, Alonzo hard fork’undan kısa bir süre sonra akıllı sözleşmelerin ağda kullanılabileceğini doğruladı. Böylece, zamanla Cardano‘nun altyapısının daha verimli hale geleceğini de sözlerine ekledi.

Bahsi geçen açıklamalarda Hoskinson, hard fork’a yol açan iki paralel gelişme olduğunu kaydetti. İlk olarak; birleştirici etkinliği “node’a Alonzo yetenekleri” verecek. İkinci olarak ise node etrafındaki altyapı geliştirmeleri, kullanıcıların “hem zincir dışı hem de zincir üstü kodu çalıştırmasına ve tam dapp’ler (merkezi olmayan uygulamalar) oluşturmasına” olanak tanıyacak.

Ertelemeler Oldu

Son zamanlarda, Charles Hoskinson, ağdaki bazı önemli güncellemelerin son tarihlerini ertelediği için bazı eleştirilere maruz kalmıştı. En son canlı yayınında Hoskinson, hard fork altyapısının Ağustos-Eylül zaman diliminde hazır olacağını da söyledi ve devamında şunları ekledi:

Cardano (ADA) kullanıcıları hard fork Cardano altyapısına geldiği anda akıllı sözleşmeler yürütebilecek ve Cardano uygulamalarının geliştirilip dağıtılması için giderek daha iyi bir ortam oluşturabilecek.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Gary Gensler, Satoshi Nakamoto Hayranlığını İtiraf Etti!

Sonraki Haber

Önemli İsimden Bitcoin (BTC) Uyarısı: “İşler Çok Hızlı Çirkinleşebilir”

İlgili Haberler