ABD’nin Kripto Regülasyonları İçin Önemli Gelişme! CFTC Başkanı Netleşiyor!

Fatih Uçar

ABD Senatosu, Başkan Biden komisyon üyesi seçimlerini açıklarken CFTC Başkanı’yla ilgili kararını verdi. Ekim ayındaki onay duruşmasında Rostin Behnam, kripto para birimleri ve stablecoinleri içeren gelişmekte olan bir pazarda “güçlü düzenleyici çerçevenin” önemli olduğundan bahsetmişti. Gelecek yeni CFTC Başkanı’nın kripto para düzenlemeleri üzerinde önemi büyük.

ABD Kripto Düzenlemeleri

Kongre milletvekilleri, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) komisyon üyesi ve başkan vekili olarak görev yapan Rostin Behnam‘ın, aday gösterilmesini onayladı. Yapılan oylamada ABD Senatosu üyeleri Başkan Joe Biden’in CFTC’ye liderlik etmesini istediği ismi destekledi. Behnam, 2017’den beri komisyon üyesi ve Ocak ayında Heath Tarbert’in ayrılmasının ardından başkan vekili olarak görev yapıyor.

Ekim ayında Tarım, Beslenme ve Orman Senatosu Komitesi önündeki onay oturumunda Behnam, milletvekillerinden yükselen kripto varlık piyasası göz önüne alındığında CFTC’nin yetkisini genişletmeyi düşünmelerini istedi.

CFTC Başkanı ve Kripto Paralar

Kripto para düzenlemelerinde son derece etkili rol oynayan Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu yeni şekillenecek regülasyon çerçevesini belirleyecek en önemli aktördür. Bu yüzden yeni başkanın kripto paralara yaklaşımı ve düzenleyici beklentiyle alakalı yorumları önemlidir.

Behnam kısa süre önce şöyle bir açıklama yapmıştı:

“Bu gelişen pazarın büyüklüğü, kapsamı ve ölçeği, bireysel müşterileri nasıl etkilediği ve etkilediği ayrıca büyümenin ölçeğinin bu kadar hızlı olması, gelecekte potansiyel finansal istikrar riskleri göz önüne alındığında, bence kritik bir öneme sahip”.

Şu anda CFTC‘de normal beş üyeden yalnızca iki komisyon üyesi görev yapıyor ve Stump’ın Şubat 2022’de ayrılmasıyla Biden, Komisyonu dört açık pozisyonla tamamen yeniden şekillendirme fırsatına sahip olacak. Aralık ayında ABD Başkanı, Emory Üniversitesi hukuk profesörü Kristin Johnson ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun İcra Bölümü’nün eski kıdemli danışmanlarından Christy Goldsmith Romero’yu aday göstermeyi planladığını duyurdu.

CFTC liderliğinde böylesine büyük bir değişiklik, kripto alanının düzenlenmesi ve uygulanması üzerinde kolayca bir etkiye sahip olabilir. Şu anda, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, CFTC ve Mali Suçları Uygulama Ağı ülkedeki kripto varlık düzenlemelerini yürütüyor. Benham’ın başkan vekili olduğu süre boyunca, Komisyonlar Tether ve Bitfinex‘e 42,5 milyon dolar para cezası verdi ve kripto borsası BitMEX ile 100 milyon dolarlık para cezası ödemek için anlaşmaya vardı.


Total
20
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Popüler Analist: “Bu Altcoin Projeleri 2022’de Patlama Yapabilir!”

Sonraki Haber

Piyasa Yine Kırmızı: Bitcoin ve Kriptolardaki Düşüş Ne Kadar Sürecek?

İlgili Haberler