ABD’deki Coinbase ve SEC Arasındaki Hukuki Mücadele

Bitcoin Haber

Kripto para borsası Coinbase, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile hukuki bir çatışma içerisinde. Coinbase’in SEC’in eylemlerine tepkisi devam ediyor ve SEC’nin başvuruları için hızlıca hareket etmesini talep ediyor. Bu talep karşılanmazsa, Coinbase yetkilileri mahkeme yoluyla haklarını arayacaklarını belirtiyor.

Coinbase, 13 Ekim’de Manhattan’daki federal bir mahkemeye sunduğu dilekçede SEC’i suçladı. Geçtiğimiz temmuz ayında borsanın düzenleyici kuruma yaptığı kural koyma başvurusu konusunda SEC yetkililerinin harekete geçmemesi, Coinbase’i rahatsız edici bir uyuşmazlık nedeniyle mahkemeye başvurmaya zorladı.

Coinbase’in avukatı Eugene Scalia, SEC’in talep üzerine harekete geçmeye niyeti olmadığını kabul ettiğini ve bu durumun kripto varlık piyasalarını benzeri görülmemiş bir duruma bıraktığını ifade etti.

Coinbase’in ilk talebi, SEC’ten şirketlerin federal menkul kıymetler yasalarının sınırları içinde nasıl kalabileceklerini ortaya koymasını isteyen bir kural koyma dilekçesiydi. SEC, Coinbase’e kayıtsız bir menkul kıymetler borsası olduğu iddiasıyla dava açtı.

SEC Başkanı Gary Gensler, mevcut yasaların kripto varlık şirketlerinin yasalara nasıl uyması gerektiğini zaten açıkça ortaya koyduğunu defalarca ifade etti. Gensler, Coinbase’in kurallara uymayı reddettiğini belirtti. Ancak, Scalia’nın SEC’in bu yanıtını yetersiz ve kasıtlı olarak nitelendirdi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple, Blockchain’de Yeni Bir Kilometre Taşı Aştı: XRP Fiyatına Büyük Umut

Sonraki Haber

Bitcoin 27 Bin Doları Aştı: Yükseliş ve Düşüş Beklentileri

İlgili Haberler