ABD’deki Çinli Bitcoin Madencileri ve Potansiyel Güvenlik Endişeleri

Bitcoin Haber

Kripto para birimlerine yönelik negatif algıların sıklıkla öne çıktığı bir gerçek. Özellikle ABD’deki yetkililer, Çin’in potansiyel bir risk faktörü olduğunu düşünüyor. The New York Times’ın haberine göre, ABD’deki Çin kökenli Bitcoin madencileri ulusal güvenlik endişelerine yol açıyor. Bu madencilerin operasyonları, Pentagon’u destekleyen Microsoft veri merkezi ve Wyoming’deki Hava Kuvvetleri nükleer füze üssüne yakın konumda bulunıyor. Microsoft ekibi, madencilerin konumlarının Çinlilerin istihbarat toplama operasyonları yürütmesine olanak sağlayabileceğini belirtmişti.

ABD yetkilileri, Wyoming’deki madencilik tesisini aylardır izlemekte ve olası bir istihbarat tehdidini azaltmak için çeşitli önlemler almaktadır. Ayrıca, IMF, Bitcoin’i hedef alan açıklamalar yaptı. El Salvador’un Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kullanmasını eleştiren IMF yetkilileri, yeni finansman anlaşması için bu konunun dikkate alınacağını tekrar ettiler.

Çin, kripto paraları yasakladıktan sonra madenciler alternatif bölgelere, özellikle Rusya, Kazakistan ve ABD’ye taşındı. ABD’nin kripto paralara daha ılımlı yaklaşımı nedeniyle, madencilerin ABD’ye taşınması şaşırtıcı bir durum oluşturmadı. Ancak, Çinli madencilerin ABD’deki varlığı, ulusal güvenlik endişelerini artırıyor.

Çinli madenciler, Arkansas, Ohio, Oklahoma, Tennessee, Teksas ve Wyoming dahil olmak üzere en az 12 eyalette kripto para madenciliği yaptıkları veri merkezleri kurdu. Ancak, birçok eyalette, Çinlilerin arazi sahipliğini kısıtlayan yasalar bulunmakta. Öte yandan, Teksas, atıl enerjiyi değerlendirmek ve bölgeye istihdam sağlamak için Bitcoin madencilerine birçok teşvik sağlıyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum’da Açık Faiz Artışı ve Olası Volatilite

Sonraki Haber

Web3 Sektörüne Yatırımlar Artıyor Ama Blockchain Oyunlarına İlgi Azalıyor

İlgili Haberler