ABD’de İşler Ciddileşebilir! Kripto Paralar Nasıl Etkilenir?

Bitcoin Haber

Diğer faktörlerin yanı sıra kayıpların, sigortasız kaldıracın ve daha büyük bir kredi portföyünün mükemmel karışımı, Silicon Valley Bank‘ın (SVB) düşüşüyle sonuçlandı. SVB’nin durumu diğer oyuncularla karşılaştırıldığında, Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren yaklaşık 190 bankanın potansiyel batma riski altında olduğu ortaya çıktı.

ABD’de İşler Kötüleşebilir mi?

SVB’nin çöküşü geleneksel finans sisteminin kırılganlığını hatırlatırken, ekonomistler tarafından yakın zamanda yapılan bir analiz, çok sayıda bankanın yıkıcı bir çöküşten sadece sigortasız mevduat çekilişleri uzakta olduğunu gösterdi. Analizde şöyle deniyordu:

Sigortasız mevduat sahiplerinin sadece yarısı mevduatlarını çekmeye karar verse bile, yaklaşık 190 banka sigortalı mevduat sahiplerine zarar verme riski altındadır ve potansiyel olarak 300 milyar dolarlık sigortalı mevduat risk altındadır.

Merkez bankaları tarafından kaleme alınan para politikaları, devlet tahvilleri ve ipotekler gibi uzun vadeli varlıklar üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir ve bu da bankalar için zarar yaratabilir. Rapor, bir bankanın varlıklarının piyasa değerinin – tüm sigortasız mevduat sahiplerine ödeme yapıldıktan sonra – tüm sigortalı mevduatları geri ödemeye yetmemesi halinde iflas etmiş sayılacağını açıklamaktadır.

Yukarıdaki grafikte yer alan veriler, 2022 yılının ilk çeyreği itibariyle banka çağrı raporlarına dayanan varlıkları temsil etmektedir. Sağ üst köşedeki bankalar, SVB (218 milyar $’lık varlıkları ile) ile birlikte, en ciddi varlık kayıplarına ve en büyük sigortasız mevduatlara sahip bankalardır.

Faiz Oranlarındaki Son Artış

ABD bankacılık sisteminin varlıklarının piyasa değerini 2 trilyon dolar düşüren faiz oranlarındaki son artış, bazı ABD bankalarındaki sigortasız mevduatların büyük payıyla birleştiğinde, bu bankaların istikrarını tehdit etmektedir.

Çalışma, “Banka varlık değerlerindeki son düşüşler, ABD bankacılık sisteminin sigortasız mevduat sahiplerine karşı kırılganlığını önemli ölçüde arttırdı” sonucuna vardı.

Federal hükümet SVB ve Signature Bank‘ın mevduat sahiplerini korumak için devreye girerken, Başkan Joe Biden vergi ödeyen vatandaşlar üzerinde herhangi bir etki olmayacağını garanti etti.

Ancak birçok kişi Twitter’da Biden’a “yaptığı ya da dokunduğu her şeyin vergi mükellefine maliyeti olduğunu” belirtti!


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Microsoft, Web3 Cüzdan Entegrasyonunu Test Ediyor

Sonraki Haber

Merkez Bankaları Artan Banka Riskini Durdurmaya Çalışıyor: BTC Yükseliyor!

İlgili Haberler