ABD SEC’nin Tutumu ve Kripto Para Yatırımlarının Geleceği: Spot Bitcoin ETF Onayı Beklentisi

Bitcoin Haber

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin ve kripto para birimleri konusundaki tutumu, bu alandaki yatırımların geleceğini belirleme gücüne sahip. SEC, Ekim 2021’de Bitcoin bağlantılı bir Vadeli İşlemler ETF’sini onayladı ve bu durum spot Bitcoin ETF onay beklentilerini artırdı. Ancak, SEC Başkanı’nın kripto paraların dolandırıcılık riski taşıdığına dair görüşü, bu beklentilerin gerçekleşmesini engelliyor olabilir.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, kripto para piyasalarını etkileyebilecek bir kararla Haziran ayında ETF onayı için başvurdu. Coinbase ve BNY Mellon’un da dahil olduğu bir spot Bitcoin ETF’si için başvuru yapan BlackRock, bu alanın geleceğine inanıyor gibi görünüyor.

Bununla birlikte, BlackRock’un bu başvurusunun ardından, başvurularını yenileyen bir dizi varlık yönetimi firması oldu. Bunlar arasında WisdomTree ve Valkyrie gibi şirketler bulunuyor.

Bloomberg ETF analistlerine göre, Grayscale’in son yasal zaferi ve başvuruların yenilenmesiyle birlikte, spot Bitcoin ETF’sinin onaylanma şansı %75’e çıktı. Ancak SEC’nin karar verme süreci 2024’ün başlarına kadar sürebilir.

SEC, Bitcoin piyasasının ETF talebini karşılayacak kadar büyük ve olgun olmadığını ifade ederken, yetersiz trade gözetim seviyesinin piyasayı dolandırıcılık ve manipülasyona açık hale getirebileceğini belirtti. Bu nedenle, spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanabilmesi için Amerika’nın daha fazla düzenleyici ve yasal altyapıya ihtiyacı olduğu düşünülüyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple ve SEC Arasındaki Yasal Savaşın İkinci Aşaması Başlıyor

Sonraki Haber

Litecoin Fiyat Konsolidasyonunu Aşarak 60 Doların Üzerine Çıkmayı Hedefliyor

İlgili Haberler