Bitcoin’lerin (BTC) %10’u Bu Beş Borsada Tutuluyor!

İlayda Peker

Chain.info tarafından yayınlanan verilere göre, Bitcoin’in (BTC) dolaşımdaki arzının yaklaşık olarak %10,6’sı şu anda yalnızca beş merkezi borsada tutuluyor. Şu anda büyük kripto para borsaları Coinbase, Huobi, Binance, OKEx ve Kraken toplamda yaklaşık olarak 1,96 milyondan fazla BTC tutuyor.

Bitcoin’ler Beş Borsada

Muhtemelen saklama hizmetleri sayesinde Coinbase, şu anda yaklaşık 4,39 milyon farklı cüzdan adresine yayılmış durumda olan 944.904 BTC ile açık ara en çok Bitcoin’i bünyesinde barındırıyor.

Öte yandan Huobi, yaklaşık 901.600 farklı cüzdanda tutulan 323.665 BTC ile ikinci sırada yer alırken, borsayı yaklaşık 2.7 milyon adreste 289.961 BTC ile Binance izliyor. OKEx, 339.000 cüzdanda 276.184 BTC’ye sahipken, Kraken 672.000 adreste 126.510 Bitcoin tutuyor.

Diğer Borsalar

Bu beş borsayı Bitflyer, BIttrex, Bitfinex, Poloniex, Coincheck, Gate.io ve Bitstamp takip ediyor. Bu yedi borsada ise toplamda 210.000 Bitcoin  bulunuyor.

Aslında merkezi borsa fikri hem Bitcoin’in merkezsizlik argümanına hem de son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz “senin anahtarın değilse senin Bitcoin değil” söylemine ters bir durum. Ancak kullanıcıların büyük çoğunluğunu, güvenlik sorunları da olmasına rağmen Bitcoin’lerini kendi cüzdanlarında saklamak yerine borsalarda tutmayı tercih ediyor görünüyor.

Buna ek olarak beş merkezi borsada tutulan Bitcoin arzının yüzdesi aslında %10’dan önemli ölçüde daha fazla olabilir. Chainalysis, geçtiğimiz günlerde beş yıldan fazla bir süredir hareket etmeyen 3,7 milyon BTC‘nin muhtemelen kaybedildiğini tahmin ediyor. Bu doğruysa, Bitcoin arzının yaklaşık %15’i şu anda beş merkezi platformda tutuluyor olabilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Yorumları: Hareket Etmeyen ETH’lar Ne Anlama Geliyor?

Sonraki Haber

Ünlü Yatırımcı Hangi Seviyeden Bitcoin (BTC) Alacağını Açıkladı!

İlgili Haberler