ABD SBF’nin Yaklaşık 700 Milyon Dolarlık Varlığına El Koydu

Bitcoin Haber

Amerika Birleşik Devletleri Federal savcıları, iflas eden kripto borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried‘a ait 697 milyon dolarlık varlığa el koydu. CNBC tarafından yayınlanan bir rapora göre, FTX Digital Markets’in Silvergate Bank’ta 6 milyon dolardan fazla tutan üç hesabı vardı. Bu platformdaki varlıklara 11 Ocak 2023 civarında el konuldu.

FTX: Milyonlarca Dolara El Konuldu

Buna ek olarak, icra makamları FTX yönetimiyle bağlantısı olan Moonstone Bank’tan yaklaşık 50 milyon dolar ele geçirdi. Varlıklar ayrıca Binance’in küresel platformundan ve küresel borsanın Amerikan kolu olan Binance.US’den de geri alındı. Savcılar SBF’ye ait üç hesaba el koymayı başardı. Ancak el konulan miktar yetkililer tarafından açıklanmadı.

Raporda ayrıca 55 milyon Robinhood hissesinin öncelikle Sam Bankman-Fried’e ait olduğu belirtiliyor. Yaklaşık 500 milyon dolar değerindeki hisselere yıl başında Adalet Bakanlığı tarafından el konulmuştu. BlockFi, FTX iflas başkanı ve Antigua’daki tasfiye memurlarının hepsi hisseler üzerinde hak iddia etti.

Bankman-Fried yakın zamanda yayınladığı bir blog yazısında “Robinhood‘daki kişisel hisselerimin neredeyse tamamını müşterilere bağışlamayı teklif ettiğini” iddia etti. Finansal platformdaki hisseler Mayıs 2022’de satın alındı ve SBF firmada %7,8’lik bir hisse elde etti. Ayrıca Emergent Fidelity Technologies aracılığıyla satın alınan hissenin çoğunluk sahibi ve tek yöneticisiydi.

Raporlar, bu hisselerin FTX’in yatırım kolu Alameda‘dan borç alınan parayla satın alındığını iddia etti. Dahası, aynı hisseler Alameda’nın BlockFi’den aldığı kredi için teminat olarak tutuldu ve böylece BlockFi’nin hisseler üzerindeki taleplerine zemin hazırlandı.

SBF’nin Kefaleti

Daha sonra, Insider tarafından hazırlanan bir rapor, kimliği belirsiz iki kişinin SBF’nin kefaleti için yaklaşık 700,000 $’lık kefalet sağladığını ortaya çıkardı. Bu kişilerden biri 500.000 dolar, diğeri ise 200.000 dolar kefalet ödemiştir. Bu kişilerin isimleri, SBF’nin avukatlarının güvenliklerine ilişkin endişelerini dile getirmelerinin ardından mahkeme tarafından gizlendi.

Talep, SBF’nin kripto borsasının çöküşünden sonra ebeveynlerinin fiziksel zarar tehdidi aldığını savunmasının ardından geldi. Eski CEO, çeşitli koşullar eşliğinde 250 milyon dolarlık bir kefaletle serbest bırakıldı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin 22 Bin Doların Üzerine Çıktı: Kripto Paralarda Son Durum

Sonraki Haber

Temel Göstergeler 2 Altcoin’in Değerinin Düşük Olduğunu Gösteriyor

İlgili Haberler