ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı’ndan Bitcoin Açıklaması

Mert Bahçe

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hakkında yorumlarda bulundu. Gensler, kripto para sektörüne düzenleme yaklaşımları ile ilgili görüşlerini belirtirken yatırımcıların en büyük öncelik olduğunu aktardı.

Gensler, Yatırımcıları Koruma Sözü Verdi

Bloomberg News ile yaptığı röportajda ABD SEC Başkanı Gary Gensler, önümüzdeki günlerde kripto para düzenlemesinin ana hatlarını çizdi.

Blockchain teknolojisi ve finans eğitimi geçmişine sahip Gensler, yatırımcıları kripto para birimi alanındaki dolandırıcılıktan korumanın en büyük endişe kaynağı olduğuna inanırken şunları kaydetti:

Teknoloji konusunda tarafsız olsam, hatta ilgimi çekse de bu konuda üç yılımı harcadım. Yatırımcıların korunması konusunda tarafım belli. Biri spekülasyon yaratmak isterse, bu onun seçimi olur ancak burada biz devreye gireriz. Yatırımcıları dolandırılığa karşı koruma yükümlülüğümüz var.

Geçtiğimiz nisan ayında SEC başkanlığı görevine başlayan Gensler, yatırımcı güvenliği konusunu bir numarada tuttu. Başkan, kripto varlıklarının regülasyona ihtiyacı olduğunu belirtti.

Kripto Para Düzenlemeleri ve ETF Sorusu

Artan yatırımcı koruma politikasının kripto varlıkların daha fazla düzenlenmesine yol açsa da Gensler ayrıca ekonomik kalkınma için kripto para teknolojisinin potansiyelini kabul etti. Kripto paralara daha iyimsler bir bakış açısına sahip olan Gensler, kripto para birimlerinin düzenlenmesinin sorasında daha geniş bir kabul göreceğini belirtti ve şu yorumu aktardı:

Bir teknolojinin daha geniş çapta benimsenme şansı, yalnızca bazı şeyleri içermekle (bir nevi kamu politikası hedeflerimiz dahilinde) mümkün olur.

Öte yandan Gensler’den beklenen bir diğer yanıt ise Amerika’daki ilk Bitcoin ETF‘nin onaylanması oldu. Galaxy Digital Holdings ve Fidelity Investments gibi büyük oyuncuların dahil olduğu en az 9 şirket Bitcoin ETF’i için SEC’e başvuruda bulundu. Gensler, önceki demeçlerinde kripto para birimi ETF’leri hakkında olumlu konuşsa da bu sefer yorum yapmaktan kaçındı.Total
22
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü CEO: Ethereum (ETH), London Hard Fork İle Bitcoin’i (BTC) Geçebilir!

Sonraki Haber

Gary Gensler, Satoshi Nakamoto Hayranlığını İtiraf Etti!

İlgili Haberler