ABD Kripto Para Düzenlemesini Şekillendiriyor!

Fatih Uçar

Uzun bir süredir ülkedeki düzenleyiciler ciddi çalışmalar yürütüyor. Kripto paraları yasaklama niyetinde olmayan ABD piyasanın kapsayıcı düzenlemelere ihtiyacı olduğunu da biliyor. Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) Başkanı bankaların kripto paraları ele alma politikaları üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

ABD ve Kripto Düzenlemesi

Jelena McWilliams “bu pazara sorumlu bir şekilde büyüme ve olgunlaşma fırsatı vermek için” açık düzenlemelerin gerekli olduğunun altını çizdi. Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) Başkanı McWilliams, kurumun “bankaların hangi koşullar altında kripto varlıkları içeren faaliyetlerde bulunabileceğini” araştırmak için ABD’deki diğer düzenleyicilerle birlikte çalıştığını söyledi. Birçok bankanın kripto para odaklı ürünler üzerinde çalıştığı biliniyor.

Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC)

Pazartesi günü Money20/20 Fintech Konferansında yaptığı konuşmada McWilliams, FDIC‘nin Federal Rezerv ve Para Birimi Denetleme Ofisi ile koordineli olarak, stablecoin’ler de dahil olmak üzere kripto varlıkları yöneten bankalar için düzenleyici netlik sağlamak istediğini söyledi. Başkan, FDIC’nin önümüzdeki aylarda bankalara yönelik rehberlik konusunda “bir dizi politika beyanı” yayınlamayı planladığını söyledi.

Bu durum kripto paralar için oldukça önemli bir gelişme olarak kabul edilebilir. Ülkenin yasal çerçeveyi net olarak belirlemesi, kurumların kripto odaklı ürünlerine de pozitif katkı sağlayacaktır.

Stablecoin Düzenlemesi

Başkan, stablecoinlerin faydaları konusunda kripto para topluluğuyla hemfikir görünüyor. Ancak bunların iyi tasarlanmış hükümet gözetimine muhtaç olduğunu da unutmuyor.

“Bu gözetim, bankacılık sektörü dışından çıkarılan sabit paraların gerçekten güvenli, yüksek likit varlıklarla 1:1 oranında desteklendiği temeline dayanmalıdır”.

Hazine Bakanlığı, Temmuz ayında, stablecoin ihraççıları için bir tür bankacılık tüzüğü oluşturulmasını araştırdığını söylemişti. Hali hazırda kripto para piyasaları üzerinde ciddi baskı oluşturan stablecoin düzenlemesinin netleşmesi Bitcoin (BTC) fiyatının da yükselişine katkı sağlayacaktır.

Ülkede kripto paralarla alakalı düzenleyici netlik henüz oluşmadı. Bu durum kurumların atacağı adımları da büyük ölçüde engelliyor. Gelecek düzenlemenin hem kripto para yatırımcılarını koruması hem de ekosistemin daha güvenli şekilde büyümesine katkı sağlaması bekleniyor. Özellikle Tether (USDT) bastığı stablecoinleri net olarak destekleme konusunda birçok güven kırıcı harekette bulundu. Gelecekte kötü niyetli girişimlerin önünün kesilmesi ve mevcut stablecoin ihraççılarının yatırımcıları mağdur etmemesi için ABD’li düzenleyiciler ellerini mümkün olduğunca hızlı tutuyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Profesyonel Spor Ligleri de NFT’ler İle İlgileniyor

Sonraki Haber

Shiba Inu (SHIB) İki Dev Firmayı Geride Bırkatı!

İlgili Haberler