“ABD Kripto Düzenlemesi ‘Kapalı Kapılar Ardında’ Gerçekleşiyor”

Bitcoin Haber

ABD kripto endüstrisinin önde gelen kar amacı gütmeyen kuruluşlarından Blockchain Association’ın CEO’su Kristin Smith, ABD Kongresi’nin kripto mevzuatının kontrolünü ele alması ve bunu tüm pazarın “kapsamlı bir şekilde” incelendiği daha “açık bir süreç” haline getirmesi gerektiğini söylüyor.

Süreç Çok Mu Yavaş?

22 Şubat’ta Bloomberg’e verdiği bir röportajda Smith, sektörün ABD’li kanun yapıcıların kripto mevzuatına öncülük etmesine ihtiyacı olduğunu, buna rağmen sürecin “çok yavaş” ilerlediğini ve düzenleyicilerin arada “devreye girdiğini” söyledi.

Smith, düzenleyicilerin “çok hızlı hareket etmesine” rağmen, mevzuat konusundaki ilerlemenin “kapalı kapılar ardında” gerçekleştiğini belirterek, Kongre’nin de dahil olacağı “açık bir sürece” daha fazla sektör katılımının hayati önem taşıdığını öne sürdü.

Smith, düzenleyici kurumların mevzuatı yaptırım eylemleri ve uzlaşmalarla yönlendirmesiyle ilgili sorunun “çok özel gerçekler ve koşullarla” ilgili olduğuna inanıyor.

Washington D.C.’de eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ve FTX‘e “yakın olan” pek çok kişi Kasım 2022’de kripto para borsasının çöküşü nedeniyle kendilerini “yanmış” ve “ihanete uğramış” hissettiğinden, şu anda Kongre için zor bir pozisyon olduğunu açıkladı.

Smith, ABD’de stablecoin düzenlemesinin yakında gerçekleşeceğinden umutlu ve Kongre’nin “2019’dan beri” buna baktığını ve “işin yapıldığını” söylüyor. Geçen yıl FTX’in çöküşünden önce bunun gerçekleşmeye “yaklaştığını” söyledi.

Kripto Riskleri ve Geleneksel Finans

Kripto risklerinin geleneksel finansal hizmetlerden farklı olduğunu, bu nedenle düzenleyicilerin piyasa düzenlemelerine daha fazla zaman ayırması ve “bu risklere göre uyarlanması” gerektiğini de sözlerine ekledi.

Smith, stablecoin ve “piyasa tarafı” düzenlemesinin, kripto ile ilgili suç faaliyetlerini yasallaştırmaya odaklanmaktan daha yüksek bir öncelik olması gerektiğini öne sürerek, halka açık defterlerin bunu geleneksel finansal sistemde gördüğümüzden “çok daha şeffaf” hale getirdiğini söyledi.

Blockchain Association’ın baş politika sorumlusu Jake Chervinsky’nin 15 Şubat’ta Twitter’da Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun ne kadar yaptırım uygularsa uygulasın, “yasal gerçeklikle bağlı olduklarını” belirterek “hiçbirinin” “kriptoyu kapsamlı bir şekilde düzenleme” yetkisine sahip olmadığını eklemesinin ardından geldi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

ADA, SAND ve 2 Altcoin İçin Balina Faaliyeti Patladı: Santiment

Sonraki Haber

Bitcoin ve S&P 500 Yollarını Ayırdı Mı? BTC İçin Sırada Ne Var?

İlgili Haberler