ABD Hükümeti Müzayede İle Bitcoin (BTC) Satacak

İlayda Peker

Bloomberg’in bir raporuna göre, ABD hükümetinin bir bölümü olan ABD Genel Hizmetler İdaresi, 15-17 Mart tarihleri arasında bir müzayedede 0.7501 Bitcoin satacak. Bitcoin, kaybedilen arabalar, ağır hizmet tipi bir traktör ve 12.000 galonluk bir saklama kabı gibi diğer eşyaların yanında satılıyor. Hükümetin Bitcoin’in kendisini nasıl elinde tuttuğu ise halkla paylaşılmadı.

Bitcoin Müzayedesi

Aslında bu durum, ABD’nin Bitcoin’i ilk defa müzayede ile satışı olmayacak. Daha önce de ABD suçlulardan ele geçirilen veya halka açık müzayedelerde el konulan bazı kripto para birimlerini satmıştı. ABD müzayedelerden elde edilen gelirleri ifşa etmiyor ancak tüm satışlar hükümetin kendi operasyonlarını finanse etmek için kullanılıyor.

2014’te böyle bir açık artırmada toplam 30.000’in üzerinde Bitcoin satışı olmuştu. Bahsi geçen BTC’ler şu anda feshedilmiş olan darknet piyasası Silk Road’dan ele geçirilen BTC’lerdi ve risk kapitalisti Tim Draper tarafından alınmıştı.

Buna ek olarak diğer ülkeler de suçlulardan ele geçirilen Bitcoin‘leri açık artırmaya çıkardı. Belçika, geçen yıl müzayedeye 125.000 dolardan fazla değerde kripto para koyarken, 2019’da İngiliz polisi, telekomünikasyon servis sağlayıcısı TalkTalk’u hackleyen Elliott Gunton’dan ele geçirilen 311.000 doların üzerinde Bitcoin sattı.

Bitcoin’i Tutan Ülkeler de Var

Her hükümet hemen satış yapmıyor. Geçen yıl İrlandalı yetkililer, yerel bir uyuşturucu satıcısının mallarını kaybetmesinin ardından 56 milyon dolarlık Bitcoin ele geçirdi ve bu BTC’lerin satışı yapılmadı.

Bu noktada ABD hükümetinin ele geçirdiği BTC’leri satmak ile çok doğru bir şey yapmadığını çünkü son fiyat artışları ile oldukça büyük zararda olduklarını belirtmek gerekiyor. İrlanda ise bu konuda daha karlı olabilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Fiyatı Yükseliyor! BTC 60.000 Dolar Yolunda Mı ?

Sonraki Haber

ETH Yorumları: Ethereum/USD Teknik Analizi – 9 Mart 2021

İlgili Haberler