ABD Hazine Bakanı, Kripto Paralar Hakkında Konuştu!

İlayda Peker

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen CNBC’nin Squawk Box programına katıldı ve Andrew Sorkin ile Bitcoin hakkında konuştu. Yellen yaptığı açıklamalarda duruma şüpheci yaklaştığını kabul etti.

ABD ve Kripto Paralar

Bakan Yellen açıklamalarında, genel ABD ekonomisinden bahsetti ve iş piyasası güçlenirken ve işsizlik rakamları düştükçe bu konuda umutlarının yüksek olduğunu söyledi. Daha sonra Sorkin, Rusya’nın son zamanlarda enerji alımları için Bitcoin ödemelerini kabul ettiği duyurusundan bahsetti ve ABD’nin kripto konusunda nerede durduğunu sordu.

Senatör Yellen yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in üstel büyümesini bir yatırım aracı olarak kabul ederek başladı ve soruya “Kripto hızla büyüdü ve şimdi birçok Amerikalının yatırım kararlarında önemli bir rol oynuyor. Sağlıklı inovasyonun devam edebileceği düzenleyici bir ortam yaratmak istiyoruz.” sözleri ile yanıt verdi.

Biden’ın Hamleleri

Görünüşe göre Başkan Biden, Bitcoin’in etkisinin farkında ve onu kontrol altına almaya hazırlanıyor. Yellen’e göre Başkan, birkaç hafta önce bir icra emri yayınladı ve hazineden ve diğer kurumlardan kripto düzenlemelerine hazırlanmalarını istedi. Bakan Yellen de birkaç hafta önce bu emirden bahsetmişti. 9 Mart’ta Biden’ın kripto para birimi yürütme emri hakkında şunları söyledi:

Başkan Biden’ın tarihi emri, dijital varlık politikasına koordineli ve kapsamlı bir yaklaşım gerektiriyor. Bu yaklaşım ülke, tüketiciler ve işletmeler için önemli faydalar sağlayabilecek sorumlu inovasyonu destekleyecektir.

Yellen açıklamalarına risklere de değinerek devam etti ve “Ayrıca yasa dışı finansmanla ilgili riskleri ele alacak, tüketicileri ve yatırımcıları koruyacak ve finansal sisteme ve daha geniş ekonomiye yönelik tehditleri önleyecek.” sözlerini kullandı.

Buna ek olarak Sorkin, Bakan Yellen’a, kripto hakkındaki görüşlerini sorduğunda, kripto hakkında geçerli endişeler olduğunu ancak kripto paraların faydalarını da gördüğünü söyledi.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bollinger’den ETH ve BTC İle İlgili Önemli Açıklamalar!

Sonraki Haber

Ukrayna Savaş Konulu Bir NFT Müzesi Açıyor!

İlgili Haberler