ABD Dolar Endeksi’nin Düşüşü Bitcoin’e Yükseliş Getirebilir

Bitcoin Haber

Kripto para analitik firması Glassnode’un kurucu ortakları, ABD Doları Endeksi’nin (DXY) düşeceğini ve bu durumun Bitcoin‘de büyük bir boğa koşusunu tetikleyeceğini belirtti. ABD dolarının altı anapara biriminden oluşan sepet karşısındaki değerini ölçen DXY’nin zayıflaması, yatırımcıların dolar yerine hisse senetleri ve kripto para gibi riskli varlıkları tercih ettiğini gösterir.

Glassnode kurucu ortakları Jan Happel ve Yann Allemann, DXY’nin zirveye ulaştığını ve Bitcoin’de yükselişin başlamasını beklediklerini ifade etti. Analistler, DXY’nin Elliott Dalga teorisinin üç dalgalı bir model oluşturduğunu ve yıl sonundan önce 100’ün altına ineceğini öngörüyor.

Yatırımcıların analizi, DXY düştükçe küçük ölçekli hisse senetlerinden oluşan iShares Russell 2000 ETF’nin yükselmeye başlayacağını da gösteriyor. Dolar güç endeksi DXY’nin Bitcoin üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğu belirtilirken, doların geri dönüşü ve potansiyel bir konsolidasyon aşamasına girmesi de dikkat çekiyor.

Analistler, DXY’nin toparlanması ve önceki direnci yeniden test etmesi gerektiğini belirtirken, yatırımcıların yavaş ekonomik büyümeye karşı korunmak için alternatif varlıklar araması durumunda, daha fazla piyasa likiditesinin uzun vadede Bitcoin’e fayda sağlayacağını ifade ediyor.

Son olarak, makro uzmanı Henrik Zeberg’in DXY’nin zirvesinin düzeltme öncesinde 106 seviyesi civarında olacağı öngörüsü, Bitcoin’deki yükselişin itici gücü olabilir. Analistler, Bitcoin’deki Nisan 2023’ten bu yana yaşanan düzeltmenin sona ereceğini tahmin ediyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Shiba Coin Yatırımcıları İçin Son Durum ve Fiyat Tahminleri

Sonraki Haber

XRP’nin Geleceği: Analistlerden Büyük Yükseliş Tahminleri

İlgili Haberler