ABD Adalet Bakanlığı Bitcoin (BTC) Takibinin Sıkılaşmasını İstiyor

İlayda Peker

Reuters’ın bugün anonim kaynaklara atıfta bulunan bir raporuna göre, geçen hafta ABD Adalet Bakanlığı tarafından fidye yazılımıyla (ransomware) mücadele etmek için kurulan bir uzmanlar paneli “Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin agresif bir şekilde takip edilmesini” önermeye hazırlanıyor.

Potansiyel öneriler, kripto para borsalarındaki yasal gereklilikleri genişletecek ve bunları geleneksel finans kurumları ile benzer standartlarda tutacaktır.

Ransomware Yazılımlar ve Bitcoin

Fidye yazılımı, bilgisayarları ve bilgisayar ağlarını hackledikten sonra kullanıcılardan fidye talep eden ve istenilen miktar ödenene kadar kullanıcının bilgisayara ulaşmasının engellediği kötü niyetli yazılımlardır. Yapılan açıklamalara göre elektronik nakit statüsü sayesinde 2020’nin ilk çeyreği itibariyle fidye yazılımı ödemelerinin tahmini %99’u Bitcoin’de yapıldı. Araştırma şirketi Cybersecurity Ventures, 2019’da yıllık fidye yazılımı maliyetlerinin bu yıl küresel olarak 20 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Grubun yarınki tavsiyelerinin anonim kripto para birimi işlemlerini hedef alacağı bildiriliyor. Ancak bu tavsiyelerin ne şekilde olduğuna bağlı olarak, kongre onayına ihtiyaçları olabilir.

Reuters üç temel tavsiyeye olabileceğine işaret ediyor: Finans kurumları için tüm müşteri tanıma kurallarını kripto para birimi borsalarına uygulamak, kripto şirketlerinin para aktarıcı lisansları kazanma gereksinimlerini artırmak ve kara para aklama düzenlemelerini genişletmek.

Düzenlemeler Sıkılaşıyor Mu?

Bu tür öneriler Hazine Bakanlığı’nın Mali Suçları Uygulama Ağı’ndan (FinCEN), kripto para birimi işletmelerinin 3.000 doların üzerindeki işlemler için bir kullanıcının kişisel verilerini toplamasını gerektiren kuralla uyumlu olacaktır. Buna ek olarak FinCEN 10.000 doların üzerindeki işlemlerin raporlanmasını da talep ediyor.

Bunlara ek olarak önerilen kurallar, gizlilik savunucuları ve blok zinciri ekosisteminden büyük eleştiri aldı. Ancak eğer yukarı bahsi geçen teklifler gelir ve bu tekliflerle kabul edilirse bazı isimler yatırımcıların Bitcoin’den geri çekilebileceğini ifade ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance Token’laştırılmış Hisse Senetleri, Yasaları İhlal Mi Ediyor?

Sonraki Haber

SBI Group CEO’su: “Ripple Halka Açılmayı Planlıyor”

İlgili Haberler