3 Milyar XRP’lik Karar Bekleniyor: Ripple Yatırımcılarına Kötü Haber Gelebilir

Metin Alaca

ABD’nin en büyük kripto para borsalarından birisi olan Coinbase, bu hafta özellikle XRP yatırımcıları tarafından çok sert bir şekilde eleştirilmişti. Coinbase üzerindeki XRP fiyatının 0,90 dolar seviyesine kadar çıktığı ancak bu noktadan sonra borsanın çöktüğü ve fiyatın sert bir şekilde düştüğü biliniyor.

XRP Yatırımcıları Coinbase’den Şikayetçi

XRP yatırımcıları ise bu çöküşün borsa tarafından bilerek yapılan bir adım olduğunu düşünmekte. Diğer borsalarda 0,77 dolardan işlem görürken 0,90 dolara kadar yükselen XRP, bu çöküş ve kesinti olmasa belki çok daha yüksek noktalara kadar çıkabilirdi. Yatırımcıların bu endişesinin ardından Coinbase cephesinden şimdi çok daha farklı bir açıklama geldi.

Coinbase, 12 Aralık tarihinde yapılacak olan Flare Network airdrop’u hakkında belirsiz bir açıklamada bulundu. XRP yatırımcıları ise Flare Network’ün Spark (FLR) tokeninin airdrop hakkında daha net bilgi talebinde bulunuyor. Coinbase ve ABD’nin bir diğer popüler kripto para borsası Kraken, bu airdrop’u desteklemez binlerce XRP yatırımcısı bu durumdan mağdur olabilir.

XRP, Coinbase İle Yükselmişti

Şubat 2019 tarihinde Coinbase üzerinde listelenen XRP, o tarihlerde inanılmaz bir yükseliş yakalamıştı. Şu an ise Coinbase üzerinde 3 milyar adetten fazla XRP olduğu biliniyor ve bunların toplam değeri 2 milyar dolara yakın. Coinbase bizzat resmi bir açıklama yapmasa da sosyal medyada dolaşan bir bildiri, borsaya yakın kaynakların ve kişilerin airdrop’u desteklememe kararı aldığını gösteriyor.

Spark airdrop etkinliğinin devamında XRP yatırımcılarına sahip oldukları her bir XRP için bir FLR token verilecek. Bu da XRP yatırımcılarının ellerindeki fonları satmamalarını sağlayıp satış baskısını önemli bir ölçüde düşürebilir. Bir başka kripto para borsası Kraken ise 28 Kasım tarihinde yaptığı açıklamada “şu an için böyle bir destek düşüncesine sahip değiliz” ifadelerini kullandı.

Kraken’den XRP Açıklaması

Kraken kripto para borsasının böyle bir karar almasının devamında Coinbase’in de çok yakında resmi açıklama yapması bekleniyor. Böyle bir durumda Coinbase üzerindeki milyarlarca XRP, başka borsalara yönlendirilebilir. Bazı yatırımcıların ise ellerindeki XRP’leri satmaları bekleniyor.

Binance, OKEx ve bunun gibi diğer dev borsalar çoktan XRP airdrop’unu destekleyeceğini açıklamıştı. Yani Coinbase net bir açıklama yapmazsa bunu destekleyen borsalara ciddi bir XRP akını yaşandığı görülebilir.


Total
15
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple (XRP) Yatırımcıları Dikkat: Dolandırıcılar İş Başında!

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Fiyatı Yeniden 18.000 Doların Üzerinde: Yatırımcıları Neler Bekliyor?

İlgili Haberler