Ripple (XRP) Yatırımcıları Dikkat: Dolandırıcılar İş Başında!

İlayda Peker

XRP verileriyle ilgilenen bir analiz ekibi, donanım cüzdanlarının sahiplerini hedef alan XRP ile ilgili bir e-posta dolandırıcılığı olduğunu açıkladı. Bu dolandırıcılık saldırıları ilk olarak Ocak 2020’de fark edildi.

Kurbanlar Artıyor

XRP Forensics Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, geçtiğimiz iki gün içinde yirmiden fazla kurban tarafından iletişime geçildiğini dile getirdi. Yapılan açıklamalara göre tüm bu olaylarda şikayetler paralar çoktan aklandıktan sonra geliyor. Yani insanlar dolandırıldıklarını fark etmeden önce para aklama işlemi gerçekleşmiş oluyor.

Öte yandan ekip, bu dolandırıcılık e-postalarının donanım kripto cüzdanlarının sahiplerini hedeflediğini belirtti.

Dolandırıcılar Oldukça Yetenekli

XRP Forensics ekibi, bu dolandırıcıların ilk Ocak ayında kullanıcıları hedef almaya başladığını belirtti. Ancak o zamandan bu yana dolandırıcılar geçen zaman boyunca bazı şeyleri açıkça öğrendikleri için daha profesyonel hale geldiler.

Yapılan açıklamalara göre şirket sayesinde Ocak ayındaki davalarla bugünkü davalarla birleştirebildi ve bu sebeple XRP Forensics onur duyduklarını ifade ediyor. Ayrıca konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “Şu anda çok profesyonel çalışıyorlar, ancak Ocak ayında başladıklarında böyle değildi. Yol boyunca bazı şeyleri açıkça öğrendiler. Bu nedenle, mevcut vakaları Ocak ayındaki vakalara bağlamak müfettişler için büyük bir ipucu oldu. Yardımcı olmaktan çok mutluyuz.” ifadelerini kullandılar.

Analitik ekibi, bu özel durumda bir donanım cüzdanına sahip olmanın kripto kullanıcıları için bir cüzdana sahip olmamaktan daha riskli olduğunu söylüyor çünkü dolandırıcılar artık kriptoları çalma konusunda oldukça yetenekli hale geldi.

Kimler Risk Altında?

XRP Forensics ekibi, yalnızca stake etme veya topluluk kripto ödüllerine katıldıklarında 24 kelimelik güvenlik ifadesini paylaşan donanım cüzdanı sahiplerinin risk altında olduğunu ifade etti. Ama yapılan açıklamalara göre bu durum şu anda ne yazık ki çok sık gerçekleşiyor. Çünkü staking son zamanlarda oldukça popüler ve yatırımcılar bu yolu kullanıyor.

Bununla birlikte dolandırıcılar da çok yeni bir alan olduğu için sıklıkla kripto para yatırımcılarını hedef alıyor. Bu noktada güvenilen platformların dışında herhangi bir işlem yapmamak, yeni projeler konusunda çok temkinli olmak ve gönderilen mail’lerin güvenilirliğini kontrol etmek gibi önlemler almak gerekiyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Ne Kadar?

Sonraki Haber

3 Milyar XRP’lik Karar Bekleniyor: Ripple Yatırımcılarına Kötü Haber Gelebilir

İlgili Haberler