2021’in Son Çeyreği Bitcoin ve Altcoin’ler İçin Nasıl Geçecek?

İlayda Peker

2021’in 4. çeyreğine girmemize çok az kaldı. Bilindiği gibi 2021’in 2. çeyreğinde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 64.900 dolar ile rekor kırmıştı. Şu anda ise analistler BTC’nin 4. çeyrekte yeni bir rekora imza atmasını bekliyor.

Veriler Ne Diyor?

Pek çok analiste göre grafiklerdeki göstergeler yükseliş beklentilerini destekliyor. Ayrıca sadece Bitcoin’de değil altcoin’lerde de ciddi artışlar yaşanması bekleniyor. Bunlara ek olarak 2014’ün başından bu yana fiyat artışı açısından BTC için en büyük iki çeyrek, 2017’nin 4. çeyreği ve 2020’nin 4. çeyreği oldu. Her ikisinde de fiyat sırasıyla %210 ve %168 arttı. Ortalama olarak 4. çeyrekte BTC, 2014’ten bu yana diğer çeyreklerden daha iyi performans gösterdi.

Ayrıca yatırımcıların bakış açısına göre şu anda kısa vadeli yatırımcılar arzın %20’sini elinde tutuyor. Benzer senaryolar Aralık 2018 ve Mart 2020’de de görülmüştü. Bu tarihlerde BTC dip yapmış ve sonrasında artışa geçmişti.

Ayrıca şu anda arzın %80’sinin likit olmadığı görülüyor. Bu da yatırımcıların satış yapmak istemediğini gösteriyor.

Artış Hayalleri Suya Düşebilir Mi?

Her ne kadar kısa vadeli bir stratejiyi benimseyen BTC sahiplerinin elinde tuttukları miktar artış beklentisi olarak algılansa da geçtiğimiz hafta borsalara giren BTC sayısında bir miktar artış olduğu ifade ediliyor. Santiment tarafından belirlendiği üzere geçen hafta BTC borsa girişleri normalden daha yüksek bir ortalamaya ulaştı.

Buna ek olarak 2017 ve 2020’deki her iki ralli sırasında, altcoin hakimiyeti düşük seviyedeydi ve Bitcoin hakimiyetite %65 seviyesindeydi. Şu anda, BTC’nin hakimiyeti %40 civarında. Bu, altcoin’lerin toplu olarak dünyanın en büyük dijital varlığına göre daha yüksek bir piyasa değerine sahip olduğu anlamına gelir.

Dolayısıyla bir ralli beklentisinin desteklenebilmesi için BTC hakimiyetinin en azından %50 seviyelerin yükselmesi gerekiyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

ABD SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin (BTC) ETF’lerine Yeşil Işık Yaktı

Sonraki Haber

Tether (USDT) ve Bitfinex Önemli Bir Kazanım Elde Etti!

İlgili Haberler