2021 Yılı Bitcoin İçin Çok Önemli: Hangi Gelişmelere Şahit Olduk?

İlayda Peker

2021 yılı, dünyanın öncü kripto para birimi Bitcoin için harika bir yıl oldu desek yanlış bir tabir kullanmış olmayız. Yıl boyunca, Bitcoin Aralık 2020’de ulaştığı 20.000 dolarlık fiyat aralığının üzerinde kaldı, hatta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.846 dolara ulaştı.

Bitcoin ve 2021 Yılı

Bitcoin fiyatı önemli oyuncular piyasaya girdiğinden bu yana önemli ölçüde arttı ve kilit oyuncuların önemi bir kez daha anlaşılmış oldu. Ayrıca bu piyasa oyuncularından birkaçı, Bitcoin’in büyümesine büyük ölçüde katkıda bulundukları için özellikle dikkate değer olarak tanımlanıyor. Ayrıca bahsi geçen isimlerin ileride de büyük bir öneme sahip olacağı düşünülüyor.

Bu noktada ilk dikkat çeken isim kuşkusuz MicroStrategy. MicroStrategy yaklaşık olarak 1 yıl önce Bitcoin yatırımı yapmaya ve rezervlerinin bir kısmını BTC olarak değerlendirmeye başladı. Şirket CEO’su Michael Saylor o dönemde yaptığı açıklamalarda, Bitcoin Standardını benimsemek için kasıtlı bir kurumsal strateji geliştirdiklerini dile getirdi.

MicroStrategy’nin Bitcoin hamlesi, diğer büyük şirketleri de etkiledi ve Bitcoin’e bakış açısı önemli ölçüde değişti. Geçen yıldan bu yana şirket, yaklaşık olarak 114.000 adet BTC satın aldı.

Şirketin BTC varlıkları şu anda 5.1 milyon dolar değerinde ve yatırımında yaklaşık olarak %42 kar elde ettiği biliniyor.  Bununla birlikte MicroStrategy, eğitim materyalleri ve rehberlik de sağlayarak daha fazla kurumsal yatırımcıyı alana dahil etmek ve yatırımları artırmak için girişimler de yapıyor.

Tesla ve El Salvador

Yüksek enerji kullanımıyla ilgili endişeler nedeniyle şimdilik Bitcoin’den ödemelerini durdurmuş olmasına rağmen, Tesla hala Bitcoin yatırımını elinde tutuyor ve enerji kullanımıyla ilgili endişeler çözüldüğünde onu ödeme olarak kabul etmeye devam etmeyi planlıyor.

Ayrıca  bu yıl El Salvador Bitcoin’i resmi para birimi olarak yasallaştırdı. Başkan Nayib Bukele, şu anda ülkede banka hizmetlerine erişimi olmayan çok sayıda vatandaşın finansal hizmetlere erişimini BTC ile sağlamayı amaçlıyor.

Twitter’ın Hamlesi

Bitcoin üzerinde güçlü bir etkiye sahip olması muhtemel en son piyasa hamlesi, sosyal medya devi Twitter’dan geldi.

Twitter kısa süre önce Bitcoin tip özelliğinin 206 milyondan fazla küresel kullanıcısının her biri için ulaşılabilir hale geldiğini dile getirdi. Dolayısıyla bu durumun özellikle uzun vadede benimsenme oranını büyük ölçüde arttıracağı düşünülüyor.


Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

ABD Eski Hazinedarı Rosie Rios’tan Ripple Topluluğunu Heyecanlandıran Çıkış

Sonraki Haber

Singapur Vatandaşları Binance Kullanamayacak!

İlgili Haberler