Bitcoin Balinaları 80.000 BTC Aldı: Çin FUD’si Balinaları Etkilemedi!

İlayda Peker

24 Eylül Cuma günü Çin, kriptoyla ilgili tüm işlemleri ülkede yasa dışı hale getirdiğini açıkladı ve böylece baskıcı politika bir adım daha ileri götürülmüş oldu. Kripto para birimleri ise bu haberin ardından bir geri çekilme yaşadı. Dolayısıyla yatırımcılar haberlerin etkisi ile panik satışlar yaptı.

Balinalar Çok Umursamadı

Her ne kadar Çin’in son hamlesi BTC fiyatı üzerinde aşağı yönlü bir baskı yaratmış olsa da BTC balinaları durumu çok da önemsememiş gibi görünüyor. Yazının kaleme alındığı an itibari ile BTC 44.000 doların üzerinde işlem görüyor ve bu da balinaların son düşüş bir satın alma fırsatı olarak değerlendirdiği şeklinde yorumlanıyor.

Santiment’ten elde edilen verilere atıfta bulunan kripto analisti Lark Davis, Bitcoin milyoneri seviyesindeki balina adreslerinin bu son düzeltmede keskin bir şekilde alım yaptığını dile getirdi. 100 ile 10.000 adet arasında varlık bulunduran BTC cüzdanları 80.000’den fazla BTC alımı yaptı.

Çin’in İlk Yasağı Değil

Aslında kripto para ekosistemine aşina olanlar Çin’in defalarca Bitcoin’i yasakladığını biliyor. Elde edilen verilere göre Çin 2009 yılından bu yana 11 kez Bitcoin ile ilgili yasaklayıcı açıklamalar yaptı. Buna ek olarak 8 kez de asılsız haberler ortaya atıldı. Dolayısıyla Çin ilk kez Bitcoin’i yasaklamıyor.

Burada önemli olan ise Çin’in Bitcoin’i yasaklama haberlerinin giderek etkisini kaybettiğinin görülmesi. Kripto para ekosistemi büyüdükçe ve güçlendikçe Çin FUD’larının etkisi de giderek azalıyor. Örneğin yaşanan son FUD sadece iki gün etkisini gösterebildi. İlk zamanlarda piyasada yaratılan etkilerin aylar sürdüğü göz önüne alındığında Çin’in etkisinin giderek kaybolduğu ifade edilebilir.Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

El Salvadorlular Bitcoin (BTC)’i Benimsedi Mi?

Sonraki Haber

Bitcoin Fiyatı: BTC İçin Önemi Seviyeler Nereler?

İlgili Haberler