2020’de Yalnızca %27 Oranında BTC Hareket Etti

2020’de Yalnızca %27 Oranında BTC Hareket Etti

Bitcoin’in uzun zamandır devam eden yatay grafiği, analistlerin orta vadeli tahminler yapmasını zorlaştırıyor. Dolayısıyla yatırımcılar da genel itibari ile işlem yapmamayı tercih ediyor. Elde edilen yeni veriler de bunu destekliyor ve fiyat hareketlerinin sınırlı sayıda yatırımcı tarafından kontrol edildiğini ortaya koyuyor.

Sınırlı Sayıda Katılımcı

Bir analiz firmasının paylaştığı verilere öger 2020 yılında dolaşımdaki Bitcoin (BTC) arzının yalnızca %27’si hareket etti. Bu da kalan %73 oranında BTC’nin hareketsiz kaldığı ve aktif yatırımcıların marj, vadeli işlemler ve opsiyonların tüm volatilitesinin kaynağı olduğu anlamına geliyor.

Analistlere göre bu veriler temel göstergelerin güçlendiği anlamına geliyor olabilir. Eğer durum böyleyse lider kripto para birimi yakın zamanda bir yükseliş eğilimi içine girebilir.

Öte yandan Bitcoin’in uzun zamandır bir konsolidasyon sürecinde olması hem yatırımcıların hee analistlerin düşüş beklemeye başlamasına yol açtı. Hatta bazı isimler Bitcoin’in 1.000 dolara kadar gerileyeceğini ifade etti.

Aslında Bitcoin’in 10.500 dolarlık sınırı bir türlü geçememesi, 10.000 dolarda sürekli reddetmeler ile karşılaşması ve düşük seviyelerde destek bulması da ayıları destekleyen faktörler olarak nitelendirildi.

Yükseliş Göstergeleri

Ancak analistlere göre Bitcoin’in temel sağlığının güçlendiğini gösteren göstergeler var ve bu da bir sonraki hamlenin alıcılar lehine olabileceğini gösteriyor. Yapılan açıklamalara göre analiz firması Glassnode’un bir göstergesi olan Glassnode’s Compass, kriptonun son birkaç ay içinde yavaş yavaş boğa bölgesine geçtiğini gösteriyor.

Öte yandan Glassnode’un açıklamalarına göre hem on-chain hem de off-chain’de sürekli istikrarın sağlanıyor olması Bitcoin için iyi bir şey. Yapılan açıklamalarda anlık fiyat artışları görülmese de uzun vadeli görünümün oldukça iyi olduğu ifade ediliyor.

Bunların yanında yine Glassnode tarafından paylaşılan bir raporda 1 yıldan uzun süredir hareket etmeyen BTC miktarının da boğa sinyali verdiği ifade edilmişti.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.