1 Yıldır Hareket Etmeyen BTC Miktarı Boğa Sinyali Veriyor

1 Yıldır Hareket Etmeyen BTC Miktarı Boğa Sinyali Veriyor

Glassnode tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin’in dolaşımdaki arzının yüzde 61,33’ü bir yıldan fazla bir süredir hareketsiz bir şekilde bekliyor. Bitcoin fiyatının 362 dolar olduğu 15 Ocak 2016’da bu oran %61.28’di. Dolayısıyla bir rekor kırıldığını ifade edebiliriz.

Tarihsel Veriler Ne Diyor?

1 yılı aşkın süredir hareket etmeyen Bitcoin oranı en son böyle yüksek seviyelere çıktığında 2016 yılıydı ve bu durum boğa koşusunu başlatan etkenlerden biri olmuştu. Ancak Bitcoin fiyatının bu orandan etkilenerek bir rekor kırması neredeyse bir yıl sonra gerçekleşti. Dolayısıyla bu durum her ne kadar boğa sinyali olarak algılansa da fiyatta anında bir etki göstermesini beklememek gerekiyor.

Tüm bunların yanında daha eskilere bakıldığında da hareket etmeyen Bitcoin miktarının artmasını, fiyat artışlarının izlediğini de rahatlıkla dile getirebiliyoruz.

Satış Baskısı

1 yıldan uzun süredir hareket etmeyen Bitcoin miktarının, lider kripto para biriminin fiyatına etki edip etmeyeceğini zaman gösterecek. Ancak bu oranın artmış olması piyasadaki satış baskısının azalacağının kesin bir göstergesi olarak nitelendiriliyor. Satış baskısının azalması da fiyat düşüşlerinin bir nebze olsun önlenebileceği şeklinde yorumlanabilir.

Öte yandan Grayscale’in satın aldığı Bitcoin miktarının, 2020 yılında çıkarılan Bitcoin miktarını geçmiş olması da analistler tarafından bir boğa sinyali olarak nitelendiriliyor. Ayrıca merkez bankalarının sürekli para basması ve jeopolitik gerginlikler sebebiyle de Bitcoin’e olan ilginin artacağı düşünülüyor.

Talebin artmasının ise fiyat artışını beraberinde getirmesi bekleniyor. Ancak görünen o ki Bitcoin fiyatının artması için biraz daha zaman ihtiyaç var.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.