2020’de 75 Borsa Kepenk İndirdi! Bunun Nedeni Ne?

İlayda Peker

Bu yıl şu ana kadar en az 75 kripto borsası hack’ler, dolandırıcılıklar veya bilinmeyen nedenlerle kepenk indirdi. Crypto Wisser Exchange Graveyard’a göre, kapanan borsalardan beş hack girişimlerinin kurbanı oldu. Altsbit ve Nerae borsalarının dahil olduğu dört borsanın kapanma sebeplerinden biri de yine hacker’lar oldu.

Borsalar Neden Kapandı?

Elde edilen verilere göre, toplamda 31 kripto para borsası kendi içlerinde aldıkları kararlar sebebiyle kapanırken 34 borsanın neden kapandığı bilinmiyor. Hollanda borsası NLexch ve Şili borsası Chilebit ise 2020 yılında kendi hükümetleri tarafından kapatılan iki borsa oldu.

Öte yandan neden bu kadar çok küçük borsanın başarısız olduğunu açıklamaya yardımcı olan bazı makro eğilimler var. DeFi’nin büyümesi ve merkezi olmayan borsaların 2020’deki yükselişi birçok küçük operasyonun fişini çekti. Ayrıca sektörün ilk günlerinden bu yana düzenleme baskısı da arttı ve pek çok borsa istenen gereksinimleri karşılayamadı. Hack’ler ve dolandırıcılıklar da borsalar için büyüyen başka sorunlar olarak gösteriliyor.

Bunların yanında BitMEX ve KuCoin de piyasada sorunlar yaşayan son borsalar oldu. BitMEX’e açılan davalar ve kurucularının tutuklanması ile KuCoin borsasına düzenlenen hack saldırısı gündeme bomba gibi düştü.

Geçen hafta BitMEX yöneticilerine bankacılık düzenleme ihlalleri nedeniyle suç duyurusunda bulunulmasının ardından kripto güvenlik firması Chainalysis borsayı, “yüksek riskli” olarak nitelendirdi. Güvenlik şirketi, devlet kurumları, bankalar ve borsalar da dahil olmak üzere yüksek profilli müşterilerinin bir kısmına uyarıda bulunarak, kendilerine karşı cezai suçlamalarda bulunulan herhangi bir borsanın yüksek riskli olarak kabul edilmesi gerektiğini bildirdi.

Silinenler Sadece Borsalar Değil

Yapılan açıklamalara göre ortadan kaybolan ya da kepenk indiren sadece kripto para borsaları değil. Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerik sitesi deadcoins.com’a göre, artık var olmayan neredeyse 2.000 altcoin ve token var.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 7/10/2020

Sonraki Haber

Ripple (XRP) Kurucusu: Amerika, Çin Karşısında Kaybetti!

İlgili Haberler