12 Yıldır Uyuyorlardı: İki Cüzdan Neden Hareket Geçti?

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre 12 yıldır hareketsiz olan 2 Bitcoin adresi yeniden harekete geçti. WhaleAlert 2009 yılında aktif olan iki Bitcoin adresinin birkaç dakika içinde 100 Bitcoin’lik işlem yaptığını gösteriyor.

12 Yıldır Uyuyan Cüzdanlar

Elde edilen verilere göre iki adresten daha eskisi 22 Kasım 2009’da oluşturuldu ve bilinmeyen bir adrese 50 Bitcoin’den biraz fazla gönderdi. Daha yeni olan adres ise 23 Kasım 2009’da oluşturuldu ve bilinmeyen başka bir adrese 50 Bitcoin’den biraz fazla gönderdi.

Yapılan açıklamalara göre iki adresin başlangıçta her biri 50 Bitcoin’e sahipken, on yıldan fazla süren varlıkları boyunca ciddi miktarda BTC aldılar. Bu adreslere gönderilen küçük miktarlardaki Bitcoin, genellikle cüzdan sahiplerinin kimliğini ortaya çıkarma çabaları olarak görülen dusting attack olarak adlandırılıyor.

Satoshi Olabilir Mi?

İlk Bitcoin’lere sahip olan bu adreslerin harekete geçmesi söz konusu kripto para birimlerinin Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamo’ya ait olup olmadığı sorusunu da gündeme getirdi. Buna ek olarak Satoshi’nin mevcut fiyatlarla 43 milyar doları aşan bir Bitcoin varlığı olduğu tahmin ediliyor.

Öte yandan şimdiye kadar, iki adresin bilinen son etkinliği, Bitcoin’in Ocak 2009’da çıkarılmasından sonra on bir aydan kısa bir süre sonra gerçekleşti. Ayrıca Satoshi’nin ortadan kaybolmasının üzerinden 12 aydan biraz daha uzun zaman geçmesinden bir süre önce gerçekleşti.

Satoshi’nin bilinen ve en son halka açık olarak doğrulanabilen dijital varlığı, Aralık 2010’da BitcoinTalk çevrimiçi forumunda, hizmet reddi saldırılarını önlemek için tasarlanmış bir Bitcoin yazılım güncellemesinden bahsettiği zamandı.

Bitcoin, Kasım 2009’da yaklaşık 0,001 dolardan işlem görüyordu. Lider kripto para birimi, yazının kaleme alındığı an itibari ile ise 43.700 dolar bandında işlem görüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Teknik Göstergeler Karıştı: Bitcoin’de Günlük ve Haftalık Grafikler!

Sonraki Haber

Ripple’ın (XRP) Bu Hamlesi Çok Konuşulacak!

İlgili Haberler