11 Yıllık Cüzdan Craig Wright’a Mı Ait?

İlayda Peker

20 Mayıs’ta bir Bitcoin cüzdanından 50 BTC’lik işlem gerçekleştirildi. Ancak bu sıradan bir cüzdan değil… Bahsi geçen cüzdan 2009 yılından beri kullanılmıyor ve ilk çıkarılan Bitcoin’lerden 50 tanesini barındırıyor. Yani BTC’leri; Satoshi Nakamoto, Nakamoto’ya çok yakın biri ya da ilk madencilerden biri hareket ettirmiş olabilir.

Cüzdanla ilgili araştırma yapıldığında ise cüzdan adresinin, Craig Wright’ın kendisinin olduğunu iddia ettiği cüzdanlar biri ile aynı olduğu ortaya çıktı.

Söz Konusu İşlemler

9 Şubat 2009’da çıkarılan ve 11 yıldır uykuda olan 50 BTC, 40 ve 10 BTC olarak iki işlem ile transfer edildi. Bu işlemler Satoshi’den bilgisayar bilimcisi Hal Finney‘e 10 BTC gönderen ünlü ilk Bitcoin transferini anımsattı.

Bunun yanında transfer edilen BTC’lerle ilgili açıklama yapan Chainalysis 40 BTC’nin henüz harcanmamış olduğunu ve eski bir adrese gönderildiğini, 10 Bitcoin’in ise bir mikser uygulamasına gönderildiğini belirtiyor. Ayrıca Chainalysis daha sonra yaptığı açıklamalarda Bitcoin’lerin bir kısmının Coinbase’e gönderildiğini de ifade etti.

Gerçekten Wright Olabilir Mi?

Söz konusu 50 BTC bugüne kadar “17XiVVooLcdCUCMf9s4t4jTExacxwFS5uh” adresinde tutuluyordu. İşin ilginç yanı ise Craig Wright‘ın bir mahkeme sırasında aynı cüzdan adresinin kendisine ait olduğunu iddia etmesi ile başlıyor…

Cointelegraph’ın haberine göre Wright’ın avukatı Andres Rivero, BTC’leri hareket ettiren kişinin Wright olup olmadığı ile ilgili soruyu, “Yorum yok. Bir şey söyleyecek olursak iletişime geçeriz.” sözleriyle yanıtladı.

Wright’ın gerçekten de bu Bitcoin’leri hareket ettirmediği ortaya çıkarsa, o zaman bahsi geçen Bitcoin’lerin asla ona ait olmadıkları sonucuna varılabilir.Öte yandan eğer bu adres ona ait değilse, listedeki diğer adreslerin de Dr. Wright’a ait olmadığı rahatlıkla ifade edilebilir.

Bunların yanında piyasanın en ünlü araştırmacılarından olan ve yıllar boyunca Satoshi tarafından çıkarılan yaklaşık 1.1 milyon Bitcoin’i tespit ettiğini iddia ettiği bir belge yayınlayan Sergio Demian Lerner, bahsi geçen BTC’lerin kesinlikle Satoshi’ye ait olmadığını ifade etti. Ancak Lerner bu BTC’leirn Wright’a ait olup olmadığı sorulduğunda hiçbir fikri olmadığını dile getirdi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

11 Yıllık Cüzdanın Harekete Geçmesi BTC’yi Nasıl Etkileyecek?

Sonraki Haber

BTC’deki Günlük Aktif Cüzdan Sayısı XRP’nin 140 Katı

İlgili Haberler