11 Yıldır Uyuyan Cüzdan Uyandı: 5 Milyon Dolarlık BTC İşlemi Gerçekleşti!

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre son 11 yıldır hiçbir hareket görülmeyen iki Bitcoin cüzdanından 100 BTC’lik işlem gerçekleşti.

Uyuyan Cüzdanlar Uyandı

Bugün yapılan işlemlerden önce son altı ayda cüzdanlara sadece 0,00000547 BTC gönderimi olmuş ve yaklaşık olarak 11 yıl önce gerçekleşen son işlemlerden bu yana hareket görülmemişti. 11 yıl önce yapılan son işlemin ise 50 BTC’lik ödül alımı olduğu ifade ediliyor.

25 Şubat’ta gerçekleşen işlemler incelendiğinde her iki adersin de aynı kişiye ait olduğu anlaşıldı. İki bloğun ise 10 Haziran 2010’da yalnızca birkaç saat arayla çıkarıldığı ifade edildi.

Bitcoin şu anda yaklaşık olarak 50.000 dolardan işlem görüyor ve bu da kripto para birimlerinin yaklaşık olarak 5 milyon dolar değerine olduğunu gösteriyor. Kripto para birimleri çıkarıldığında ise BTC fiyatı yaklaşık 0,08 dolardı ve BTC’lerin değeri 11 yılda yaklaşık olarak 623 kat artmış oldu.

Bitcoin’ler Nereye Gönderildi?

Yapılan açıklamalara göre kripto paraların yaklaşık yarısı, 2011’den beri faaliyette olan ve Almanya merkezli eşler arası borsa Bitcoin.de’ye ait bir cüzdana taşındı. Şimdilik kalan paralar yeni oluşturulan bir adreste duruyor.

İşlemi analiz eden kişilere göre bu işlemin Satoshi Nakamoto’ya ait olma ihtimali çok düşük.

Bu İşlemler Neden Önemli?

Bitcoin’i ilk benimseyen ve ilk işlem yapmaya başlayan kişiler, 11-12 yıl önceki cüzdanlara ve adreslere sahip olan kişiler. Dolayısıyla bu kişilerin cüzdanlarında oldukça büyük miktarlarda kripto para bulunuyor olabilir. Çünkü o dönemde hem fiyat çok düşüktü hem de BTC bu cüzdanların büyük çoğunluğunun madencilik ödülü aldığı düşünülüyor.

Bu sebeple cüzdanlar birinde sadece bir kez alınmış 50 BTC’lik ödül bulunsa da bile bu günümüzde 2.500.000 dolarlık Bitcoin anlamına geliyor. Dolayısıyla yapılan işlemleri özellikle bir satış işlemi ise piyasayı etkileme gücüne sahip olabilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Hindistan Çin’i Takip Ediyor: Dijital Rupi Çalışmaları Sürüyor

Sonraki Haber

Kripto Paralar Kredi Kartlarının Yerini Alabilir Mi?

İlgili Haberler