10 Yılda Diğer Varlıkları 10’a Katladı: Bitcoin (BTC)!

İlayda Peker

Elde edilen son verilere göre son on yılda Bitcoin (BTC), tüm varlık sınıflarını en az 10 kat geride bıraktı. Ycharts’tan alınan verileri kullanarak en iyi varlık sınıflarının performanslarını derleyen Compound Capital Advisors’ın CEO’su ve kurucusu Charlie Bilello’ya göre bu bir dönüm noktası.

Bitcoin’in 10 Yıllık Performansı

Bilello’nun derlediği bulgulara yanıt veren yanıt veren Messari araştırmacısı Roberto Talamas, Bitcoin’in yıllık ortalama %230 getiri sağladığının altını çizdi. Bu da ikinci sırada yer alan varlık sınıfının 10 katından daha fazla bir getiriye işaret ediyor.

Diğer Varlıklar Ne Durumda?

Açıklanan verilere göre ABD Nasdaq 100 Endeksi, yıllık %20 getiri ile ikinci sırada yer alırken, onu %14’lük performans ile piyasa değeri 10 milyar doları aşan ABD merkezli şirketlerdeki hisse senetlerinin toplamı ABD Large Caps izliyor. ABD Small Cap hisse senetleri, son on yılda %12,9 ile çift haneli yıllık getiri sağlayan diğer tek varlık sınıfı oldu.

Veriler ayrıca altının 2011’den bu yana %1,5 oranında önemsiz sayılabilecek bir yıllık getiri sağladığını ve son 11 yılın beşinin varlık için bir kayıp oluşturduğunu gösteriyor. Gold Price’a göre, değerli metal 2021’in başından bu yana Bitcoin eleştirmeni ve altın yatırımcısı Peter Schiff’in açıklamalarına göre %8,5 düştü.

Bitcoin Performansı

Bunlara ek olarak elde edilen verilere göre BTC 12 yıllık geçmişinde sadece 2 yılını düşüş performansı ile kapattı. Bitcoin 2014 yılında %58 gibi bir kayıp yaşarken 2018 yılında %73 değer kaybı yaşadı.

Ayrıca son olarak değinmek gerekirse 2021’in başlangıcından bu yana, BTC 14 Mart Pazar günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 61.500 doları aşarak %108 artış yaşamış oldu.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Rekorlu Hafta Sonun Ardından Önümüzdeki Hafta Kriptolar İçin Nasıl Geçecek? 

Sonraki Haber

“Binance Smart Chain’de Sahte Hacimler Var” İddiası Yanıt Buldu!

İlgili Haberler