1 Bitcoin Fiyatı, 20 Onsluk Altın Külçesini Geride Bıraktı!

1 Bitcoin Fiyatı, 20 Onsluk Altın Külçesini Geride Bıraktı!

Bitcoin’in (BTC) boğa koşusu zaman zaman yaşanan düzeltmeler olsa da hız kesmeden devam ediyor. Lider kripto para birimi dün akşam 40.400 dolar ile yeni bir rekora imza attıktan sonra bugün 37.000 dolar ile 38.000 dolar bandında düzeltme yapıyor. Bunlara ek olarak yaşanan fiyat artışı ile 1 Bitcoin 20 onsluk bir altın külçesi ile aynı değere sahip hale geldi.

Bitcoin ve Altın

Bitcoin sıklıklar bir değer deposu olarak nitelendirildiği için “dijital altın” olarak adlandırılıyor. Son fiyat hereketleri ise değer deposu olarak görülen BTC’nin altın külçesine eşit değere gelmesini sağlıyor gibi görünüyo.

20 onsluk bir altın külçesi şu anda yaklaşık olarak 38.240 dolar bandında işlem görüyor. Dolayısıyla aslında Bitcoin 40.400 dolarlık rekoru ile bu rakamı bile geride bırakmış oluyor. Ama yaşanan düzeltmeler ile artık 1 Bitcoin’in 20 onsluk bir altın külçesine eşit olduğu ifade edilebilir.

Değer Deposu Kavramı

Bitcoin’in bir değer deposu mu yoksa değişim aracı mı olduğu sıklıkla tartışılıyor. Ancak son görüşlere bakılırsa pek çok isim BTC’yi bir değer deposu olarak nitelendiriyor. Örneğin; DigiByte Vakfı sekreteri ve başkan yardımcısı Rudy Bouwman, kendi kripto para birimi görüşünü açıklarken, “Bitcoin altın külçeler gibi olacak, yalnızca bir değer deposu olacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Bunların yanında bu ralli, bireysel yatırımcıların aksine, varlığı kısa vadeli kar elde etmek yerine uzun vadeli yatırım için tutma eğiliminde olan kurumlar tarafından yönlendirildiği için 2017’deki ralliyle biraz farklı olarak karşımıza çıkıyor. Bu fikir, Bitcoin’in değer deposu argümanının güçlendirerek lider kripto para birimini daha önce hiç olmadığı kadar altınla karşılaştırılabilir hale getiriyor.

Performans açısından bakıldığında da Bitcoin, son 12 ayda yüzde 378’lik bir kazanç elde ederken, altın aynı dönemde yalnızca yüzde 21.6 kazanmayı başardı.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin rekor üzerine rekor kırdıkça ne zaman bir düşüş başlayacağı ve düşüşün ne kadar derin olacağı sorusu da daha sık soruluyor. Bazı isimler 2021 yılı için herhangi bir düşüş trendi beklemezken bazıları düşüşün çok sert olacağını ifade ediyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.