Zcash’in Yeni Madencilik Ödül Dağılımı Nasıl Olacak?

İlayda Peker

Kasım 2020’de Zcash’in yeni madencilik ödül değişiklikleri yürürlüğe girecek. Yapılan bir ankete göre bu yeni ödül değişiklikleri topluluk tarafından da destekleniyor…

 Zcash Founder’s Reward’ın Kasım ayında sona erecek olmasıyla gizlilik odaklı kripto para biriminin madenciliği gündeme geldi. 28 Ocak’ta projenin destekçilerinden biri olan Electric Coin Company ya da kısaca ECC paylaştığı bir blog yazısında konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

Topluluk Oylaması Yapıldı

Yapılan açıklamalara göre, Telegram ve Twitter da dahil olmak üzere birçok yol kullanılarak Zcash madencilik ödülleriyle ilgili bir araştırma yapıldı. Kasım ayında coin’in yarılanması sırasında yürürlüğe girecek olan yeni madencilik ödül dağılımı şu şekilde olacak: Madenciler için %80, Electric Coin Şirketi için %7, Zcash Vakfı için %5 ve hibeler için %8.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

Hibe katılımcıları, Zcash ile ilgili çabaları daha fazla merkezsiz hale getirecek olan kalkınma fonlarının en büyük kısmını alacaklar. Her katılımcının resmi hesap verebilirlik ve raporlama gereklilikleri için de yeni şartlar getirildi.

Zcash Eski Formatta Ayrılıyor

2016 yılında piyasaya çıkan Zcash, 2020 yılına kadar sürecek olan bir kurucu ödülü yapısı ile yola çıktı. Orijinal ödül yapısına göre, Zcash şu anda madencilik ödüllerinin %80’ini madencilere, %15’ini kuruculara, yatırımcılara ve diğerlerine, geri kalan %5’i ise Electric Coin Company’e ödüyor.

Bunun yanında yapılan açıklamalara göre ileride Electric Coin Şirketi ve Zcash Vakfı, topluluk onaylı teklifi işbirliği içinde kesinleştirmeli, Kasım başlangıç tarihi için değişiklikleri ağda kodlamalı ve topluluğun 2020’nin sonuna doğru yeni yükseltmeye katılmasını beklemeli.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bakkt’in Opsiyon Sözleşmeleri Nasıl İlerliyor?

Sonraki Haber

Coinbase’den Arka Arkaya İki Önemli Adım

İlgili Haberler