Yuanın Zayıflaması Bitcoin’e Güç Kazandırır Mı?

Yuanın Zayıflaması Bitcoin’e Güç Kazandırır Mı?

Japon kripto şirketi FXCoin’in üst düzey stratejisti, Çin yuanının değer kaybının 2020’de Bitcoin’e daha fazla yatırımcısının gelmesine yol açabileceğini düşünüyor.

Yatırımcılar Bitcoin’e Yönelebilir

Cointelegraph’ın haberine göre FXCoin’den Yasuo Matsuda, Japon hükümetinin COVID-19 salgınına verdiği yanıtın bir parçası olarak ulusal güvenlik yasaları nedeniyle ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya olan Çinli vatandaşlar arasında Bitcoin (BTC) muhtemelen daha popüler olacağını ifade etti.

Stratejist, Çin’deki insanların “iç ekonominin durgunluğundan dolayı hayal kırıklığına uğrayacaklarını” ve bir kaçış yolu arayacağını şu sözlerle dile getirdi.

Çin’in Hong Kong ulusal güvenlik yasasının çıkarılması gibi mevzuatlar üzerindeki güçlü konumu dikkat çekicidir. Ancak koronavirüsün etkisi iç ekonominin durgunluğa girmesine neden olmuştur. Varlıkları yurtdışına taşıma teşviki yüksektir ve eğer bu mevzuat ABD’nin ekonomik yaptırımlar şeklinde cevap vermesine yol açarsa, BTC muhtemelen daha da popüler hale gelecektir.

Yuan ve BTC İlişkisi

Matsuda, yuan ve BTC’nin her zaman doğrusal bir ilişkisi olmadığını belirtti. Bununla birlikte Matsuda, yuandaki bir değer kaybının Çinli yatırımcıları 2020’de daha fazla Bitcoin almaya teşvik edebileceğini umuyor. Matsuda bu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Yuan değer kaybederse, Çinli vatandaşlar varlıklarını yurtdışına taşımaya başlayacak. Çünkü yuanın değeri dolar cinsinden düşmüş olacak. Bu, yuanın daha fazla değer kaybetmesine neden olur. Bununla birlikte Çin’in sermaye çıkışı düzenlemesi çok katı olduğundan, bazı vatandaşlar Bitcoin’i kaçış yolu olarak görüyor.” ifadelerini kullandı.

Bunların yanında yuanın değeri 2019’da Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki ticaret savaşı sırasında düştü. Ocak ayında hafifçe toparlanmasına rağmen, yuan 2020’de de en düşük seviyelerini gördü.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.