Youtube’a İnat Yola Devam: Videolar Neden Silindi?

Youtube’a İnat Yola Devam: Videolar Neden Silindi?

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi YouTube çok sayıda kripto para içerik oluşturucusunun düzinelerce videosunu net bir sebep göstermeden 24 saat içinde platformdan kaldırdı. Doğal olarak bu durum hem içerik oluşturucularının hem de onları takip eden kişilerin gerilmesine sebep oldu.

Bunun yanında dev video platformunun kripto para içeriklerini silmesinden önceki 1 hafta içinde de içerik oluşturucular için çeşitli zorluklar çıkardığı belirtildi. Her ne kadar YouTube üzerindeki her video kripto paralar için faydalı olmasa ve yanlış bilgiler içerse de bu platform kripto para birimlerini öğrenmek isteyenlerin başvurduğu ilk platformlardan biriydi. Ayrıca YouTube üzerinde gerçekten faydalı bilgiler sağlayan kanallar da var. Dolayısıyla video platformu başlangıçta doğru dürüst bir sebep sunmadan hem video yayınlama hem de yayınlanan videolara ulaşma özgürlüğünü kullanıcıların elinde almış oldu.

Videolar Neden Silindi?

Öncelikle Youtube’da içerik yayınlamanın sanıldığı gibi “kameranın karşına geçiyor, konuşuyor, yayınlıyor” gibi kolay olmadığını ifade etmek isterim. İçerik oluşturucular öncelikle konularını belirliyor, ardından çeşitli araştırmalarla içerik metnini oluşturuyor. Çekimin yapılmasının ardından ise montaj süreci başlıyor. Montajın ardından da YouTube’a içerik yükleniyor, gerekli bilgiler dolduruluyor ve yayına hazır hale geliyor. Yani aslında içerik oluşturmak büyük emek isteyen bir iş ve 24 saat içinde saatlerce üzerinde çalıştığınız videoların silinmesi gerçekten hiç hoş değil.

Dolayısıyla emek harcayan kullanıcılar da en çok şunu merak ediyor: YouTube bunu neden yaptı?

Bir finans avukatı olan Jake Chervinsky’nin Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, menkul kıymet yasası gereği YouTube’un bu adımı atmış olabileceğini dile getirdi. Avukata göre, menkul kıymet yasasına göre “menkul kıymet reklamı yapan kişiler reklam yaptıklarını videolarında belirtmek zorundalar”. Dolayısıyla Chervincky, hukuksal açıdan bakıldığında YouTube’un bu adımı çok daha önce atmasını beklediğini ifade etti.

Bunun yanında bazı kullanıcılara göre YouTube’un bu adımı “zorunlu” olarak atılmış da olabilir. Kripto para içerik oluşturucularından olan ve bu son adımdan etkilenen Eric Crown, işin içinde “tehdit” unsuru olabileceğini ifade ediyor. Crown’a göre büyük bir grup YouTube’a şikayet saldırısında bulunarak videoların silinmesini sağlamış olabilir.

Videoların Silinmesi Gerekli Miydi?

Ne olursa olsun benim fikrime göre video platformu içerikleri silmeden önce detaylı bir açıklama yayınlamalı, kullanıcılara gerekli bildirimleri yapmalı ve sonrasında adım atmalıydı. Çünkü çoğu kişi Youtube üzerinden para kazanıyor, YouTube için emek harcıyor ve içerik oluşturucuları sayesinde YouTube yoluna devam ediyor. Dolayısıyla atılan bu adımın saygısızca olduğunu düşünüyorum.

Ancak gerçekten doğru bilgi vermeyen, manipülasyon amacıyla yayınlanmış ya da dolandırıcılık amacı taşıyan videoların silinmesi tabii ki gerekli. Kimse dolandırılmak, manipülasyona uğramak ya da yanlış bilgi sahibi olmak istemez. Ama YouTube muhtemelen bu işlemi 24 saat gibi kısa bir sürede gerçekleştirdiği için detaylı bir inceleme yapmadı.

Ayrıca şimdiye kadar YouTube’dan detaylı bir açıklama da gelmedi. Eminim özellikle içerik oluşturucular sabırsız bir şekilde ciddi bir açıklamanın yapılmasını bekliyordur. Onlar gibi biz haberciler de YouTube’dan mantıklı bir açıklama bekliyoruz.

Özgürlüğü hedefleyen kripto para birimlerinin önüne sürekli engeller konulmaya çalışsa da bu teknolojik gelişmenin durdurulamayacağını düşünenlerdenim. YouTube olmasa başka bir video platformunda, Google engellese farklı bir tarayıcıda, Facebook istemese başka bir sosyal medya platformunda kripto paralar ilerlemeye devam edecek…

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.